Komentář k Debatám bez cenzury

Momentální vztah vládní pětikoalice s občany České republiky není ideální. Přiznávají to občané, přiznává to samotná vláda. Může za to očividně zanedbávaná komunikace vládních představitelů s občany. Ministr vnitra a předseda politické strany Starostové a nezávislí Vít Rakušan se proto rozhodl pro změnu. Uskutečnil „Debatu bez cenzury“ už ve všech osmi městech, která měl v plánu navštívit, záměrně v oblasti Sudet, které volebními preferencemi inklinují spíše do momentální opozice. Též zorganizoval debatu s Ukrajinci v Klášterní sýpce. Občanům nabízí férovou debatu z očí do očí, kde mají možnost klást otázky. Provokativně nazývá tyto akce jako „Debaty bez cenzury“, pravděpodobně z důvodu, že lidé v odlehlých regionech mají v oblibě tuto vládu označovat jako „novou totalitu“, například kvůli snaze zakročit proti proruským webům či proti dezinformačním fórům. S lidmi mluví otevřeně, chyby uznává a hledá společnou řeč i s jedinci, kteří se v debatě nehodlají chovat slušně a nazývají ho vlastizrádcem, nebo mu dokonce hrozí zatčením. Rakušan ale otevřeně hájí zájmy Ukrajiny, západní politiky a demokracie. Komentáře ve smyslu „vždyť ty Ukrajince platíme z našich daní“ s úsměvem vyvrátí faktem o částce, kterou už teď naši ukrajinští spoluobčané odvedli do státní kasy.

Chce Vít Rakušan doopravdy pouze zlepšit komunikaci vlády s občany, nebo je to sofistikovaný plán, který cílí na nové voliče strany STAN? Pokud tyto debaty někdo zamýšlel čistě jako nutný krok ke zlepšení situace, tak omylem vymyslel dokonalou kampaň. Vít Rakušan v těchto debatách nedotknutelně prezentuje názory, které jsou velmi sympatické mladé generaci i mnoha starším lidem. Populistické, či dezinformační informace vyvrací stylem, který je často úsměvný. Dosah těchto debat je obrovský, jelikož hodně lidí často prahne po bizarním obsahu a tím pádem se záznamů chytají i tvůrci na sociálních sítích. Tím se dostává povědomí o politice a o straně STAN i mezi politicky méně aktivní jedince, mladé lidi. My, lidé, kteří nesouhlasíme s populismem a s extrémistickými politickými stranami tedy můžeme jen dále doufat, že více vládních politiků vyrazí mezi lidi a budou otevřeně debatovat i s těmi, kteří nesdílí stejný názor.

Použité zdroje: oficiální stránka Víta Rakušana