„Dělat s bláznivými herci ti nestačí, ty musíš rovnou s opravdovými blázny…“

Tragikomedie Noc Bláznů stírá hranici mezi tím, co ve skutečnosti je a není normální.

Shrnutí děje

Hra vás zavede do prostředí psychiatrické léčebny, ve které mají pacienti nazkoušet divadelní hru v rámci své terapie. Na místo režiséra nastoupí mladý nezkušený Lewis, který si svou první pracovní příležitost rozhodně představoval jinak. Při zkouškách ve vyhořelém divadelním sále se potýká s narkomanem závislým na lithiu, pyromanem, koktajícím právníkem, autistkou, pacientem s obsedantně-kompulzivní poruchou, což je jen vzorek z hereckého souboru. Jeden z pacientů si tvrdohlavě prosadí, že budou hrát jedině Mozartovu operu Così fan tutte, a to i přesto, že nikdo z nich neumí hrát a vlastně ani zpívat a už vůbec ne italsky! Režisérovy ambice musí jít stranou. Lewis je postupně zahlcen potřebami, představami a projekcemi pacientů o tom, jak by  měla hra vypadat. Vystaven jejich působení je postupně vtažen do jejich hry a života. Nic není tak, jak se původně zdálo!

Částečně autobiografická komedie s inteligentním a nekonvenčním humorem od australského spisovatele a dramatika Louise Nowryho byla podruhé, v novém provedení, od režisérky Diany Šoltýsové, uvedena na pražské jeviště 22. 1. 2024 v divadle Debut.

S nadsázkou odkrývá traumata a minulost „bláznů“ v impulzivním, elektrizujícím a intenzivním duchu také díky mladému obsazení v divadelního souboru, až má člověk pocit, že autor psal hercům role přímo na tělo. Herecké ztvárnění jednotlivých psychiatrických pacientů bylo naprosto geniální, herci byli skvěle sehraní a přesvědčiví. Těžko lze někoho vyzdvihnout, přesto mi v paměti utkvěla postava pyromana v absolutně mistrovském podání Terezy Engelové a hláška „Zapal si kočku!“

pyroman v podání Terezy Engelové

Hra poskytuje neuvěřitelně komické situace a dialogy, srší vtipem, není z toho žádné tíživé sociální drama, ale zároveň nenásilně pomáhá od-tabuizovat a od-stigmatizovat psychiatrická onemocnění. Nejsme vlastně všichni blázni?

Trefně popisující komedie, jak tenká může být někdy hranice mezi bláznovstvím a normalitou, vtipná a nelaciná. To není pravidlem, tady se to ovšem povedlo!

Dovolím si tvrdit, že je to jeden z nejlepších kousků, co mělo moje oko možnost v rámci KMD (Klubu Mladého Diváka) spatřit.

Rozhodně doporučuji inscenaci v Divadle Debut poctít svou návštěvou a na oplátku zažít dvě hodiny nepřetržité ironie (přeruší to přestávka, ale budete se usmívat i na ní), humoru a neutuchajícího smíchu. Je to zábavné až k zbláznění! A vaše nálada bude pozvednuta silně nad hladinu normálu.

Divadlo není tak známé, a proto si myslím, že by zasloužilo větší pozornost publika, protože hrají opravdu bravurně.

Zdroje:

https://www.divadlodebut.cz/

obrázek – Noc bláznů | Foto: CC BY-NC-ND 4.0 (https://www.divadlodebut.cz/repertoar/noc-blaznu)

Napište odpověď