Billie Eilish: HIT ME HARD AND SOFT

Billie Eilish, jedna z nejvýraznějších postav současné hudební scény, vydala své dlouho očekávané třetí studiové album HIT ME HARD AND SOFT. Toto nové dílo přichází po úspěšných předchozích dvou albech a slibuje, že přinese nejen další hudební inovace, ale i hluboké emocionální prožitky…

HIT ME HARD AND SOFT obsahuje deset skladeb, které se při poslechu celého alba prolínají. Všechny skladby si zaslouží být prožity, jelikož album vyniká i jako výborný celek, který zhltnete na jeden nádech. Zvukově a žánrově jde o nejpropracovanější album této talentované 22leté americké zpěvačky.

Album ale cílí i na poměrně chytlavé singly, jako je například skladba „LUNCH“ nebo „THE DINNER“. Velice mile překvapivé jsou také skladby „CHIHIRO“ , „L’AMOUR DE MA VIE“ nebo „BITTERSUITE“, které znějí velce. V průběhu mění dynamiku a vystřídají i několik hudebních žánrů najednou. Billie v nich dokonale pracuje s vícero polohami svého hlasu a u výše uvedených skladeb musíme zdůraznit producentskou genialitu a zručnost jejího bratra Finnease. Pestrost skladeb pak střídá kontrast , třeba u první skladby – kytarové balady „SKINNY“. Ta nechá vyniknout, jak Billie umí pracovat s hlasem, což se ostatně dávno potvrdilo na Grammy a u Oscarem oceněné skladby z filmu Barbie „What was I made for?“.

Velmi emotivním a nejsilnějším singlem je určitě třetí skladba „CHIHIRO“. Její část se stala virální ještě před vydáním samotného alba. Skladba je pojmenovaná po hlavní postavě z filmu Spirited Away od Hayao Miazakiho z roku 2001. Samotná zpěvačka už dříve prohlásila, že Hayao jí velmi inspiruje…

Záhadou pak zůstává poslední skladba s názvem „BLUE“, která se velmi proslavila. Na jejím konci promlouvá k posluchačům hlas zpěvačky, která vznese otázku: „But when can I hear the next one?“ Máme tedy v nejbližší době očekávat další desku?

Název alba HIT ME HARD AND SOFT opravdu silně popisuje, co ho dělá zásadním v tvorbě a kariéře zpěvačky. Silná temnota se tu střídá s jemností – at’ už mluvíme o tématech, která se v textech jednotlivých skladeb objevují, nebo o proměnlivosti zvuku.

Billie Eilish zavítá do České republiky a již 1.června roku 2025 vystoupí v pražské O2 aréně. Koncert je ale už beznadějně vyprodaný…