Výstava Daněk, Kašpar, Nagypál – Propojování myslí

Obrazy od těchto tří vynikajících krajinářů si můžete prohlédnout v Galerii Kroupa, která sídlí na Praze 1 v ulici Voršilská 5 či v Litomyšli na Smetanově náměstí 60.

Zdeněk Daněk – Mladej starej

Pokud se však rozhodnete navštívit tu pražskou, můžete si tady přečíst pár rad. Zaprvé, tato galerie se nachází v jinak obytném domě, takže nejdříve musíte zazvonit u domovních dveří. Poté co se úspěšně dostanete dovnitř, do prvního patra, vydejte se po schodech nahoru do druhého, či využijte výtah. V případě, že si zvolíte náročnější trasu, máte po vystoupání schodů dveře galerie hned nalevo. Ty vás zavedou do malé chodbičky na jejímž konci je stolek, za kterým většinou tráví někdo čas, člověk, který vás uvede do expozice a také vám sdělí příjemnou novinu, a to tu, že nemusíte nic platit, maximálně pokud byste si chtěli zakoupit některou z brožur či knih umělců. Expozice je umístěna z obou stran této místnosti, jedna místnost nalevo a dvě napravo.

 V prostoru vlevo jsou obrazy od všech tří umělců, samozřejmě všude doplněny popisky. Až se dostatečně nabažíte očima, projděte nazpět do chodbičky, kde jsou zavěšeny velikostně menší obrazy, a to od Michaela Nagypála. Další v pořadí je věnována výtvorům Zdeňka Daňka. Jedná se o vyobrazení různých částí les, ale můžeme si všimnout, že narozdíl od svých kolegů-krajinářů jsou v jeho tvorbě zobrazeny postavy či jiné objekty z lidské civilizace. K nahlédnutí, ale i k zakoupení, je zde jeho kniha i s dalšími jeho obrazy. Poslední místnost je vyhrazena pro malíře Adama Kašpara. Jak můžeme vidět, na jeho obrazech zaujímají hlavní roli v poslední době náměty ze světa kapradin. Také je zde umístěna jeho kniha k nahlédnutí.


 Přesto, že je tato výstava malá, doporučuji se sem jít podívat, protože obrazy přece jenom působí jinak, když se na ně díváte svýma očima a vidíte originály před sebou v původním formátu. A v dnešním uspěchaném světě je příjemné se na chvíli zastavit a jen se dívat na tvorbu ruky milovníka přírody s podtextem znějící hudby.

Adam Kašpar