Vláda představila tzv. konsolidační balíček

Ve čtvrtek 11.5.2023 vystoupila vláda Petra Fialy se dvěma „reformami“, a to opravdu za pět minut dvanáct. První z nich je takzvaný konsolidační, nebo také úsporný balíček, který by měl zaručit snížení schodku státního rozpočtu.  Druhým z nich byla důchodová či chcete-li penzijní reforma.  Celek se skládá z celistvé penzijní reformy a 55 šetřivých opatření.

Konsolidační balíček

Většina úspor, na které se vláda chystá, by měla být na straně výdajů státu. Budou se škrtat hlavně dotace firmám a náklady na státní zaměstnance. Na straně příjmů se počítá se změnami DPH. Je plánována úprava na dvě daňové sazby, a to 21% a snížená 12% (na místo 21%, snížené 15% a druhé snížené 10%). Mělo by tak dojít například ke zlevnění potravin. Výrazně zdraží naopak např. noviny. Do vyšší sazby by mělo podle nového plánu spadat také točené pivo. Celkově je konsolidační balíček složen takto: 70 % úspor (50 miliard) zrušení neinvestičních dotací, 14 % úspory na provozu státu a 12,4 % na platech (dohromady 21 miliard). Necelá 4 % (3 miliardy) jsou ostatní opatření. Stát by měl takto v příštím roce ušetřit 95 miliard korun.

Grafika Ministerstva financí

Důchodová reforma

Chystané změny v důchodovém systému jsou výrazně složitější a komplexnější. Pokusím se je tu i přesto shrnout: Věk odchodu do důchodu by se měl postupně zvyšovat a to podle klíče 21,5 roku strávených v důchodu odvozovaných od předpokládaného věku dožití. Každý by se o čase odchodu do důchodu měl dozvědět alespoň 15 let předem. Omezit by se měly předčasné odchody do důchodu. Ten by měl být možný po alespoň 40 letech odvádění pojištění. Lidem, kteří si platili pojištění aspoň 45 let, se zmírní krácení předčasného důchodu. Ti, kteří nesplní 35 let pojištění, si o penzi budou moci zažádat už dva roky po řádném termínu důchodového věku, pokud platili pojištění aspoň 30 let. Dosud to mohli udělat až po pěti letech.

Zdroje: Seznamzprávy.cz, ODS (náhledový obrázek)