V Brně přes noc vypuštěny desítky aut


„SUV a 4×4 jsou katastrofou pro naše zdraví, naši veřejnou bezpečnost a naše klima. Větší a větší auta dominují našim městům a velkoměstům, jen aby se hrstka privilegovaných mohla pochlubit svým bohatstvím. Protože vláda a politici nás před tímto nebezpečím nedokázali ochránit, musíme se chránit sami.“ Visí na stránkách aktivistické skupiny, která za tímto protestem stojí. Se rozepisují nejen o své motivaci k takovým zákrokům, ale i o tom, jak je provádět.

Dne 25.4. byli desítkám aut v severní části Brna vypuštěny pneumatiky. Pachatelé si vybírali pouze velká auta, nejčastěji SUV. K činu se na Twitteru přiznala aktivistická skupina Tyre Extinguishers. V Česku nezasáhli poprvé. Minulý rok se ukázali na Praze 6, v Dejvicích, tentokrát poškodili asi třicet aut v Brně. Před osmou ráno přišel první ohlas na policii. Paní ráno nemohla kvůli prázdné pneumatice vyjet do práce a všimla si zanechaného vzkazu od aktivistů. Tyre Extinguishers nefungují pouze u nás, ale po celém světě. 

Na Twitteru se rádi chlubí tím co provedli, a tak se stalo i v případě Brna. Zmiňují nejen problematiku environmentálně necitlivých aut, ale také nechuť, kterou k nim chovají, např. kvůli incidentu, který se stal v roce 2020 v Brně. Řidička SUV srazila 18 měsíční holčičku, protože ji ze svého velkého auta neviděla a od soudu odešla pouze s podmíněným trestem. 

To, co Tyre Extinguishers provádějí je ale také trestné. „V tomto případě může jít o přestupek proti občanskému soužití, kdy ve správním řízení může dostat viník pokutu až 20 tisíc korun, ovšem záleží vždy na posouzení,“ říká tiskový mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem.