Schůze Bukurešťské devítky s Joe Bidenem ve Varšavě

Ve středu 22.2. se ve Varšavě uskutečnila schůzka B9 (bukurešťské devítky) spolu s americkým prezidentem Joe Bindenem. Biden přijel do Polska už v pondělí po překvapivé návštěvě Kyjeva. V úterý ve svém veřejném projevu v metropoli zdůraznil, že USA nebude polevovat v podpoře Ukrajiny. Za podporu Ukrajiny také pochválil všechny prezidenty tzv. bukurešťské devítky, kterou nazval jako přední linii kolektivní obrany.

Uskupení B9, do kterého kromě ČR patří Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko, vzniklo v roce 2015 v reakci na agresivní kroky Ruska na Ukrajině. Téměř rok po zahájení nové ruské invaze je podle Bidena ještě důležitější, „abychom drželi pohromadě“.

„Víte lépe než kdokoli jiný, co je v tomhle konfliktu v sázce, nejen pro Ukrajinu,“ řekl Biden. „Věci se radikálně změnily a my musíme zajistit, abychom je změnili zpátky,“ dodal americký prezident na veřejné části jednání.

Biden také označil za velkou chybu rozhodnutí Moskvy o pozastavení smlouvy Nový START. Toto rozhodnutí oznámil v úterý Vladimír Putin při každoročním projevu k ruskému federálnímu shromáždění. Tentýž den píše ruské ministerstvo zahraničí: „Rusko nicméně v zájmu zachování dostatečné předvídatelnosti a stability v oblasti jaderných zbraní hodlá zachovat odpovědný přístup, a i nadále bude dodržovat smlouvou stanovená početní omezení strategických útočných zbraní,“.

Smlouva Nový START byla roku 2010 podepsána v Praze a zavazovala stát mimo jiné k držení omezeného počtu 1550 jaderných zbraní.

K přítomnosti Bidena se vyjádřila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ta ještě před jednáním uvedla, že Bidenova přítomnost dokazuje sílu transatlantického partnerství, informovala agentura Reuters.

Za ČR se schůze účastnil Petr Fiala. „Při jednání s Bidenem chci zdůraznit naši aktivní roli, a to i v rámci východního křídla NATO. Připomenu i konkrétní čísla,“ sdělil Fiala na tiskové konferenci před odletem do Polska. Také dodal, že toto setkání považuje za velmi důležité, což potvrzuje i přítomnost USA, které si dle něj uvědomuje nebezpečí války v Evropě a také klíčovou roli států Aliance v této části Země.

Dále má Fiala v plánu sejít se se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým a projednat s ním spolupráci v oblasti energetické bezpečnosti a česko-polské vztahy.

Zdroje: ČTK