Citlivější cesta pro planetu

Plastic Bottles

Chcete být šetrnější k planetě a okolí, ale nevíte, s čím by se dalo začít? Výměna plastů za jiné alternativy bude přínosné nejen pro vaše zdraví, ale také ušetří přírodu od masového znečištění.

Plasty v sobě obsahují veliké množství škodlivých látek, které se vyskytují u většiny plastových výrobků. Jednou z nejhorších látek, která se vyskytuje v plastech je PVC. Nachází se v mnoha výrobcích z plastu a aniž bychom si to uvědomovali, tak v průběhu používání vypouští spoustu nebezpečných chemikálií. Můžeme se s ním setkat například u oblečení z velkých obchodních řetězcích, čistících prostředcích, kosmetických výrobcích, jednorázových krabičkách na jídlo a mnoha dalších produktech každodenního používání. Často přítomnost podobných chemických látek poznáme už po samotném otevření výrobku. Je cítit velmi specifický zápach nezdravých chemikálií, které můžou mít negativní dopad na naše zdraví.

Pokusit se zabránit používání plastů alespoň z části může každý z nás. PET lahve, plastové krabičky a igelitové pytlíky se dají nahradit skleněnými nádobami, vlněnými sáčky nebo hliníkovými krabičkami. Nejlepší a nejekologičtější náhradou je sklo. Nevypouští se z něj žádné nevítané látky, je snadno umyvatelné a 100% recyklovatelné. Samozřejmě důležité je taky se zmínit o jednorázových plastových talířcích, brčkách a kelímcích, kterých se každý den vyprodukuje ohromné množství. Všechny tyto výrobky se dají nahradit sice dražšími ale udržitelnějšími variantami. Za bambusová brčka, dřevěné nebo měděné příbory a papírové talířky by nám planeta určitě poděkovala.

Omezením plastů ale můžeme pomoct i jinak. Nakupování oblečení v secondhandech, nebo zainvestování do dražšího ale kvalitnějšího kousku se určitě vyplatí. Případně se vždy dá přečíst na štítku oblečení kolik procent plastové složky obsahuje a pak už je na nás, jak ekologičtí chceme být. Nákupy v bezobalových obchodech jsou také velmi dobrým krokem.  Přinést si svou sklenici na mouku, kterou vám před naplněním zváží, je jedním z nejekologičtějších způsobů nakupování potravin. I do velkoobchodů si ale můžeme přinést svoji plátěnku na nákup a plátěné sáčky na pečivo, ovoce a zeleninu. I v oblasti kosmetiky se dá najít šetrnější cesta. Výroba domácího přírodního mýdla nebo šamponu může být i zábavně strávený čas a výrobek je pak často kvalitnější než kupovaný. U kosmetiky se dá koukat i na předměty jako je kartáček na zuby, hřeben nebo žiletka na holení, které se dají sehnat v dřevěné a zcela recyklovatelné podobě. Když se rozhlédneme kolem sebe, najdeme spousty předmětů, které se dají sehnat z jiného, šetrnějšího materiálu.

Důležité je také plasty třídit. Pomůžete tím linkám s procesem na třídících pásech a je větší pravděpodobnost, že se plastový odpad bude dát recyklovat.

Důležité je, nebát se začít. I kdyby každý z nás dělal jen pár uvedených věcí, tak by nám to do budoucna velmi pomohlo řešit problematické znečištění planety.

Zdroje: https://lifewithoutplastic.com/

Napište odpověď