Rozhovor se zakladatelem komunity Moderní hippies

Yachim Svoboda je student střední školy a zakladatel nově rostoucí komunity Moderní hippies, která se snaží navázat na myšlenky původních hippies z šedesátých let. Komunita je v začátcích a je úžasné, co byl tento mladý člověk schopen za tak krátkou dobu vytvořit.

Dopředu chceme upozornit, že se v tomto rozhovoru bude mluvit o zakázaných látkách a tento materiál nemá sloužit k nabádání užívání těchto látek, jde pouze o snahu informovat.

Kolik ti bylo, když jsi komunitu zakládal a jaké to je vytvářet něco takového ve tvém věku?

Bylo mi osmnáct, teď mi je devatenáct a je to… Je to super pocit, protože jsem chtěl od malička něco tvořit, chtěl jsem prostě něco být. Mám odjakživa obrovskou fantasii a měl jsem sny, jak něco strašně cool udělám, občas se to dokonce prolínalo s tím, že dostanu nějakou superschopnost. Mně se strašně líbí, že v rámci posledních deseti měsíců se ty moje dětské sny a realita přibližují a cítím se díky tomu neskutečně naplněný. Mám strašně dobrý pocit ze života. A to, čeho si asi úplně nejvíc vážím je, že díky tomu poznávám úžasné lidi.

Co tě přivedlo k tomu vytvořit takovou komunitu?

Tak já jsem na jihovýchodě Moravy a tady všechny akce fungují tak, že se lidé sejdou a chlastají, tam se někdo popere, tam někdo někoho poloznásilní a tak. Pak jsem se v květnu dozvěděl o Czechedsubstance (komunita šířící osvětu ohledně užívání různých omamných látek pozn. red.) a tři měsíce jsem byl zvyklý fungovat jen s těmito lidmi. A bylo zajímavé že na jejich akcích panovala taková všeobecná důvěra a respekt, byl jsem z toho úplně nadšenej! Jenže potom jsem v půlce léta, co jsem byl zvyklí fungovat s těmito lidmi, šel na vesnickou akci, kde jsem byl pod vlivem a chtěl jsem tam někomu podat žvýkačky, protože jsem prostě viděl že byl na emu (MDMA pozn. red.) a „jela mu držka“. Tak jsem sundal batoh a vyndaval jsem z něj věci, který jsem podával lidem kolem mě, abych našel ty žvýkačky. No a jednomu borci vedle mě jsem podal peněženku a od té doby jsem tu peněženku neviděl. Byl jsem z toho docela rozbitej, ale další den jsem si říkal, že jsem si za ty tři měsíce, udělal takové růžové brýle na lidi. A došlo mi, že Czechedsubstance se zaměřuje jen na to vzdělávání atd. a respekt a důvěra jsou jen vedlejší produkt toho, co dělají. Tak jsem si říkal pojďme se zaměřit na to, abychom shromáždili lidi, mezi kterýma může panovat nějaká důvěra a respekt.

A myšlenka Hippies se mi líbila odjakživa. Jsou tam ty hodnoty, máš tam všeobecnou lásku, šíření míru, a do toho užívání psychadelik, což mi je sympatické.

Takže hlavním cílem komunity je vytvořit klima, kde si lidé mohou důvěřovat a vzájemně se podporovat?

Takhle, ultimátní vize komunity je sjednotit celý svět. A to je taková ta utopická vize, za kterou ale můžeme jít a ani nejde o to, jestli toho dosáhneme nebo ne, ale jde o to, že máme cíl, za kterým si jdeme. A už jenom to, že ovlivníme jednoho člověka je super. Ono vlastně jde o to šířit myšlenku. My máme na Instagramu našich 11 cílů komunity. Jsou mezi tím třeba i základní lidské hodnoty, které jsou pro některé z nás samozřejmé, ale bohužel to tak neplatí u všech.

A jak těchto cílů chcete dosahovat, například pomáhat lidem s mentálními problémy?

Ty cíle nejsou něco, čeho můžeme dosáhnout, to je prostě nekonečná cesta.

Ale jinak, když na tom serveru máme lidi, kteří jsou na tom špatně mentálně nebo jinak, tak za prvé – najdou na našem serveru lidi, kteří jsou na tom stejně. A za druhé – máme v té komunitě spoustu lidí, kteří jsou ochotní si je vyslechnout nebo někdy i poradit. Do toho já mám obrovské štěstí, že jsem se přes svoji mámu dostal k ženský, která dělá terapie speciálně pro teenagery, kteří mají sebevražedné sklony, takže lidem na našem serveru můžu dát kontakt.

A do budoucna bychom chtěli zapracovat na nějakém programu pro tyto lidi.

Ale měli jsme třeba jednoho člověka, který na tom byl opravdu špatně, pak mu lidi pomohli a teďka je za to vděčnej a pomáhá čtyřicetkrát víc.

Zase na druhou stranu, asi třetí týden, co jsme měli Discord, se k nám připojila jedna sedmnáctiletá holka, která se sebepoškozovala a měla všechno možné, byla po psycholozích, psychiatrech, linkách důvěry a všem tomhle, no a my jsme si s ní psali. Vždycky si odchytila někoho na serveru do soukromých zpráv a potom z něho vysála úplně veškerou životní energii a takhle to dělala opakovaně třeba s dvaceti lidma. A já jsem si pak v nějakou chvíli začal říkat, že to vlastně škodí té komunitě. Dlouho jsme to řešili, že to je problém. Nicméně, to je teďka žhavá novinka, mi napsala, že si našla přítele a že si ho našla díky naší komunitě. Potom mi oba zároveň poslali fotku, jak jsou spolu a k tomu mi napsali „děkujeme ti za život“. A z toho jsem se rozbrečel upřímně, to mě fakt dostalo.

Kolik se vás podílí na fungování této komunity, jsi to jen ty, případně kolik vás bylo na začátku a kolik vás je teď?

Na začátku jsem byl jen já a pořád jsem ten co iniciuje celý chod komunity, ale chtěl bych časem dojít k tomu, aby se mohla vyvíjet i když nejsem já přítomnej, což tak zatím není. Nicméně se to zlepšuje, už je spousta lidí, kteří za mnou chodí s nápady, co by se mohlo zlepšovat.

Úplně na začátku jsem byl sám, potom se ke mně připojil kamarád, se kterým jsem posledních dva a půl roku na spirituálně psychedelické cestě, on za mnou přišel s tím, že „hej, to má fakt potenciál“ a já jsem řekl „hej pojď to dělat se mnou“ a on řekl „hej tak jo“. No a potom třeba po měsíci, kdy se to nějak víc rozrostlo, se k nám připojilo dalších několik lidí a postupně to vykrystalizovalo v to, že nás je asi deset.

Vy se tedy setkáváte hlavně na Discordu, ale pokud se setkáváte i jinak, co je to za typ setkávání nebo akcí?

Původně jsem chtěl pořádat srazy třeba dva týdny, co jsem ten projekt založil, ale z toho rychle sešlo, protože by tam nikdo nedošel. (smích)

Teďka to je tak, že když je nějaká akce, řekněme nějaký rave, tak mi máme roomku eventy a tam se ta akce hodí, lidi se domluví, kdo na tu akci jde a případně se tam můžou potkat.

Taky se už stalo, že si domluvilo, nezávisle na mě, pět lidí sraz v čajce. Potom se v jednu chvíli setkalo asi osm lidí v parku v Praze, ale to potom dopadlo tak, že se domluvili na společném fetování. A v moment, kdy to takhle udělali podruhé, jsem jim řekl, že tohle fakt nepodporujeme.

No a teďka jsou srazy pozastavené do té doby, dokud neodmaturuju, protože teď nemám vůbec sílu ani energii na to, to nějak řešit. Ale v půlce července uděláme Psychorave, kde bude několik DJů od nás z týmu. Potom máme v plánu udělat akci kousek od Uherského Brodu v takové malé vesničce. Je tam rybník, je tam ohniště, je tam krásnej prostor, chceme udělat trip friendly akci, kde se budou hrát psytranci a budeme se na té akci maximálně soustředit na vytvoření komfortního prostředí pro lidi, kteří tripují nebo jsou na disociativech. Tam chceme udělat stoprocentně HR (Harm reduction pozn. red.).

To jsou takové velké akce, které chceme udělat a jinak hnedka jak odmaturuju, udělám nějakej sraz, potkáme se v parku, pokecáme tam. A ještě jsme už teďka domluveni, že v Uherském Hradišti, dostaneme k používání prostory na nějaké pořádání přednášek a workshopů.

Ty jsi vlastně hned při druhé otázce zmínil, že myšlenka této komunity začala někde u Czechedsubstance, což je právě komunita zabývající se bezpečným užíváním různých omamných látek, pak jsi mluvil o lidech, kteří si skrze váš server domlouvali fetování a taky o tom, že sám chceš vytvářet prostředí k příjemnému užívání některých z těchto látek. Tak se chci zeptat, jestli si to tak plánoval, jestli to je taky jedním z cílů a jestli jsi s tím takhle spokojený?

Jo, tohle je taky dost probírané téma, protože já jsem sice od začátku počítal s tím, že součástí komunity bude harm-reduction, protože jsem chtěl o tomhle mluvit otevřeně a snažit se dělat destigmatizaci drogové problematiky a přijímat jak ty pozitiva, tak ty negativa.

Přístup k tomu jsme okopírovali z Czechedsubstance, co na serveru dovolujeme a co nedovolujeme, co se zakazuje a takto.

Ale je problém s tím, že na našem serveru převažuje drogové téma, já jsem si představoval, že to bude řekněme 20 % a teďka je to třeba 70 %. Ono to je kvůli tomu, že já tahám na server lidi z Tiktoku, udělám nějaký video a potom řeknu, hej připojte se na náš Discord. Takhle jsem udělal řekněme padesát videí a z toho 90 % těch úspěšných bylo o drogách. Protože to je prostě to, co lidi zajímá. Takhle se to bohužel sešlo a je to problém… Není to jako problém, ale představoval bych si to trochu jinak. Řešíme to tak, že když lidi mluví o drogách v nějaké roomce, tak je přesměrujeme do té, co je na to určená. Myslím si, že je dobře, že o tom mluvíme, myslím si, že by to mělo být součástí a taky věřím tomu, že jsme pomohli několika lidem, aby k tomu přistupovali zodpovědněji. A já jsem zastánce toho, že užíváni určitých substancí může mít pro člověka benefity. Ale lidi užívaj ty látky jako útěk od reality a já bych tam chtěl šířit přístup, že zážitek z užití té látky zpracuješ, nějak ho integruješ tak, abys ho pak mohl využít v reálném životě.

Z toho, co říkáš tady vyplývá, že minimálně velká většina lidí v té komunitě užívá nějaké omamné látky, ne-li všichni. A ty jsi na začátku říkal, že s odkazem na Hippies pracuješ a že si je lidi pamatují právě jako komunitu lidí, která brala drogy, přitom ten záměr byl tehdy úplně jiný, myslíš si, že je dobré spojovat znovu jméno Hippies s užíváním drog?

No je pravda, že celé to hnutí bylo původně založené na tom, že byli proti válce ve Vietnamu a základní myšlenky byly mír, láska, přátelství, svoboda a ty drogy nebyly tou myšlenkou. Ale drogy je ovlivnili, spoustu z nich dovedly na tu myšlenku a podle mě je to neoddělitelnou součástí toho. A druhá věc. Myslím si, že je dobře, že je to součástí, protože jsme podle mě na dobré cestě, jak k tomu přistupovat.

Jsi momentálně spokojený s tím, jak vaše komunita funguje?

Víceméně ano, je tam samozřejmě pár problémů, například to, že tam máme mladší zastupitelstvo. A to z několika důvodů, my ten server máme 15 +, ale stal se takovej zajímavej jev, že na Czechedsubstance ti patnáctiletí k drogám přistupují tak, že se zeptají „co si mám dát, abych se co nejvíc sjel“ například. No a na tom Czechedsubstance serveru jsou vůči nim mnohem přísnější a toho člověka vydusí. A stalo se, že všechny tyhle „děti“, které mají k tomu tento přístup, se přesunuli na náš server a zjistili, že se tam víc snažíme dávat ten respekt a pochopení. Včera jsem si o tom psal se správcem serveru, že i my jsme byli jednou v tom bodě, co jsou oni a já osobně to beru jako morální povinnost, že když mám vědomosti, tak bych se měl snažit je šířit a těmhle lidem předat. Je to sice neskutečně vysilující, zvlášť když je ten člověk tvrdohlavý, ale mám zase krásný příklad člověka, který jel neskutečnou sebedetruktivní cestu, tak mu nás psalo asi pět, mezi které patřily ty nejvýznamější lidi v Česku a na Slovensku, co se drogové politiky týče, a ten člověk prostě ne a ne a ne. Brali jsme ho jako ten nejvíce ukázkový nepoučitelný případ. Ale teďka měl nějaký strašně špatný zážitek z trávy a poprvé v životě si přiznal, že na drogách je závislý. A cením ho, že sebral tu odvahu nám to říct a jsem strašně rád, že i potom, co opakovaně štval strašně moc lidí, tak mu stejně spousta lidí napsala, že hej jsme tady pro tebe, kdybys potřeboval s něčím pomoc napiš do soukromých zpráv. A za tu námahu tohle prostě stojí.

Chtěl bych, aby na našem serveru byli všeobecně starší lidi, chtěl bych aby k tomu přistupovali víc open-minded, chtěl bych aby lidi byli méně toxičtí, ale to je to, co chci. A situace je taková, že to prostě je tak jak to je a já s tím musím nějak pracovat. A tak jak to je teďka jsem s tím spokojenej. Není to jak to chci, ale je to tak jak to má být.