DoGalerie

Už Vám někdy nepřívětivé počasí překazilo odpolední plány? Zůstali jste nakonec doma a z atraktivních plánů úplně sešlo? Vsadím se, že ano. Mám pro vás však řešení, díky kterému budete mít vždy záložní plán, který se může každopádně stát i vaším primárním cílem.

V tomto článku Vám bude poskytnuta charakteristika tří pražských galerií, které vystavují celoročně rozmanitou škálu většinou současných umělců a umělkyň.

Rady směřuji, vzhledem k mým osobním zkušenostem, směrem ke studentům, ale všechny výstavní instituce bych doporučila jak mladým zájemcům o kulturu, tak celým rodinám s dětmi, párům, seniorům ale i jednotlivcům. Umění je pro každého.

Centrum současného umění DOX

  • Poupětova 1, Praha 7

Jedná se o bývalou továrnu, která byla veřejnosti jako galerie zpřístupněna roku 2008. Nabízí často poměrně kontroverzní výstavy, které však mohou návštěvníkům „otevřít oči“, nebo je seznámit s novými problematikami současného světa. Nabízí rozmanitý program. Samotné výstavy doprovází  i promítání kultovních filmů, diskuse, performing arts, taneční představení, koncerty…

Že jste ještě nebyli na přednášce ve vzducholodi? Velká chyba! Galerie Dox je tu pro Vás, aby každého jejího návštěvníka povznesla (třeba i ve vzducholodi) nad všední každodennosti.

Studenti za vstupné zaplatí po předložení platného studentského průkazu 130 korun. V galerii můžete strávit několik hodin, klidně i celý den. Součástí galerie je i bistro, kavárna, knihkupectví, nebo třeba i archiv výtvarného umění.

„Varování“: Některé výstavy mohou na slabších žaludcích zanechat nežádoucí stopu. Pokud se chystáte navštívit galerii s dětmi, určitě doporučuji předem prozkoumat webové stránky.

https://www.dox.cz/

Kunsthalle Praha

  • Klárov 5, Praha 1

Zbrusu nová instituce, na první pohled sálající uměním.

Galerie nedávno oslavila první rok od otevření. Jedná se o prostředí s velmi příjemnou atmosférou, kam se lidé rádi vracejí. Výstavy se neobměňují zvlášť často, instituce k výstavám však nabízí i bohatý doprovodný program. Komentované výstavy samotnými autory, workshopy, přednášky pro učitele…

Pokud jsi student, vyplatí se věnovat pár minut registraci na stránkách. Stanete se tak bezplatně členem Kunsthalle a můžete ji zadarmo navštěvovat po celý rok.

Získáte i přednostní právo na komentované prohlídky.

V budově se nachází také velice stylová kavárnička, na jejímž balkoně se vám naskytne báječný výhled na Prahu.

Kunsthalle Praha bych doporučila všema deseti i těm, kteří si myslí, že umění není jejich šálek kávy.

https://www.kunsthallepraha.org/

Galerie Rudolfinum

  • Alšovo nábř. 12, Staré Město

Funguje od roku 1994 jako výstavní nesbírková instituce.

Výstavy jsou časově méně náročné, jsem však zastánce názoru, že pokud na výstavě strávíte více času a necháte na sebe umění „promlouvat“, sami si pak odnesete celkově intenzivnější zážitek. Kromě samotného umění však můžete obdivovat samozřejmě i impozantní budovu Rudolfina, která každé výstavě přidá novorenesanční nádech. Vystavuje se zde zahraniční ale i české současné umění.

Pokud Vás v Praze zastihlo deštivé odpoledne, neváhejte a vydejte se za uměním.

https://www.galerierudolfinum.cz/cs/