Proč máme rádi horory?

Máte rádi strašidelné filmy? Samozřejmě, že ano. To je důvod, proč jste tady a čtete tento článek. Možná zajímavější otázka, kterou si můžete položit je, proč vlastně máte rádi strašidelné filmy? Proč jste tak přitahováni k zážitku, který ve vás vyvolá tolik strachu a odporu, který je šitý na míru tak, aby vám způsobil co nejintenzivnější, však ne zcela pozitivní prožitek? Proč se lidé rádi bojí?

„Klasická odpověď, jako když se vrátíme do 80. let je ta, že lidé se rádi bojí, protože mají rádi vzrušení, že? Mají rádi adrenalin. Zjistili jsme, že existují minimálně tři druhy hororových fanoušků.“ uvedla Coltan Scrivner v rozhovoru pro americké National Public Radio.

První druh je nadšenec adrenalinu. To jsou ti, kteří mají rádi pocit strachu. Užívají si vzrušení, ale jedná se jen o menšinu hororových diváků.

Druhý typ se nazývá white knucklers (bílé klouby). Takto označujeme lidi, kteří strachem zatnou pěsti, když procházejí strašidelným domem. Získávají z toho určitou zkušenost s poučením. Horor, ať už v podání filmu, knihy nebo prohlídky strašidelného domu, jim svým způsobem nabízí šanci prozkoumat hranice svého strachu a posunout je. Skutečně se naučit, jak například reagovat, když se nachází v ohrožující situaci. Přirozeně nejsme příliš dobří, příliš vycvičení ve zvládání strachu a úzkosti.

Třetí typ, kterému říkáme dark copers, jsou lidé, používající horor k řešení existenčních problémů. Úzkost nebo strach, které pociťují ve svém osobním životě, prožívají skrze hororové filmy.

V reálném světě, nám sledování hororů může být užitečné v tom, že nám pomůže naučit se regulovat tyto negativní emoce.

 „Například v prvních měsících pandemie jsme provedli studii, která ukázala, že hororoví fanoušci hlásili větší psychickou odolnost, když nikdo pořádně nevěděl, co se děje. Nikdo z nich nezažil globální pandemii nebo lockdown, nebo něco podobného. Je možné, že tito hororoví fanoušci se prostě lépe vypořádávají s děsivými zážitky, protože si s těmito pocity neustále hrají.“ řekla dále Coltan Scrivner.

Hororové filmy nám mohou poskytnout představu, jak by to například mohlo vypadat při apokalypse nebo při jiných hrozivých scénářích. Díky tomu, může mít člověk lepší pocit, že je na toto nebezpečí připraven.

Také si při sledování hororů připadáme chytřejší než oběť, přece je jasné, že se nebudeme otáčet zády k nebezpečným místům, nebo že bychom do té temné místnosti nikdy nechodili, být na jejím místě… To nás také uspokojuje a baví.

Sledováni hororů vám může pomoci rozvíjet strategie zvládání.                                                             „Myslím, že lidé, kteří je hodně sledují, se učí, jak se vypořádat s nejistotou, napětím a úzkostí,“ uvedla ještě Coltan Scrivner pro Health.com.

„Mozek ne vždy úplně efektivně rozlišuje mezi fantazií a realitou,“ řekla pro Health.com klinická psycholožka Krista Jordan z texaského Austinu. „Jsou známy studie, kdy člověk popisoval, že kouše do citronu, a jeho slinné žlázy se při tom aktivovaly, jako by to prožíval doopravdy.“

Stejné to může být u sledování hororů. Mozek si neuvědomí, že to, co vidí není realita a spustí tělesnou reakci, jako by se to dělo doopravdy. V těle stoupne hladina adrenalinu, ale mozek stále ví, že vám nehrozí žádné reálné nebezpečí. A to je vlastně pro člověka nejideálnější kombinace. Tak na konci filmu, i když člověk ví, že se mu nic stát nemohlo, může mít pocit úlevy, úspěchu a vítězství.

Zdroje: https://www.health.com/mind-body/why-people-like-horror-movies, https://www.health.com/mind-body/why-people-like-horror-movies, https://www.health.com/mind-body/why-people-like-horror-movies