PAPÍRNICTVÍ, CO SI ZAMILUJETE.

Papírnictví, na která v dnešní době narazíme, bych rozdělila na dva tábory. Jsou to papírnictví v obchodních centrech, prodávající běžné kancelářské a psací potřeby, a papírnictví, která se specializují na prodej, ale i na výrobu papírenských potřeb, např. sešitů, zápisníků apod.

Tato specializovaná papírnictví jsou většinou malá, jejich výrobky jsou z kvalitního papíru, mají neokoukaný design. Využívají např. upcyklaci, což je přímá recyklace. Jedná se o proces tvorby nového produktu z odpadového materiálu. Tímto způsobem dostane stará věc nový nádech. V dnešní době se s upcyklací pracuje v mnoha směrech, například v umění- výtvarná díla z odpadu, oblečení- staré oblečení přešité na nový kousek, starý nábytek- židle po babičce jako retro doplněk do interiéru. I v papírenském průmyslu se upcyklace stává v poslední době trendem. Lidé chtějí produkty, které mají příběh a jsou šetrné. Papír, který by byl jinak vyhozen a ztratil by svou hodnotu, je kreativně znovu použit.

V poslední době jsem navštívila několik menších pražských papírnictví, která mě zaujala a nadchla zejména díky svému šetrnému a kreativnímu způsobu výroby papírenského zboží.

PAPELOTE a PAPELOTE²– je papírnictví, které má dvě pobočky. Najdete je v ulici Milady Horákové 11 a v Holešovické tržnici. Papelote vyrábí a prodává produkty z šetrných a lokálních materiálů. Snaží se kombinovat ruční výrobu s průmyslovou. Jejich produkty mají hravý a kreativní design. Tomuto způsobu výroby také odpovídá cena, která může být i trojnásobně vyšší, než je tomu u zboží v běžných papírnictvích. Vyprodukovaný odpad pak dále využívají, čímž mu dávají druhou šanci. Papír, který se ve výrobě nepoužije nebo zbyde, upcyklují. Vzniknou tak originální a jedinečné sešity, bloky a další výrobky z papíru, které můžete zakoupit za nižší cenu v PAPELOTE² v Holešovické tržnici.

Fotografie Paperlote²
Fotografie Paperlote²

VOALA– je malé grafické studio, které se nachází v ulici Kamenická 25. Soustředí se na výrobu sešitů, fotoalb a diářů z kvalitních materiálů. Jejich design je minimalistický, ale v jednoduchosti je krása! Toto studio má také showroom, ve kterém je knihařská dílna, kde vznikají produkty objednané na zakázku.

Fotografie grafického studia Voala
Fotografie grafického studia Voala

REFORMÁT– je „papírnictví z druhé ruky“. Najdete ho v ulici U Studánky 241/29. Zabývají se zde upcyklací papíru, z kterého tvoří sešity, bloky, diáře, fotoalba, ale třeba i kuchařky a cestovní deníky. Prodávají i knihařské pomůcky, jako např. knihařskou kost, knihařskou nit, voskovou nit, šídlo, kapitálky a knihařské lepidlo. Součástí tohoto papírnictví je také knihařská dílna, která je přístupná i veřejnosti. Přihlásit se můžete na workshop, kde si vyrobíte svoje vlastní jedinečné album, deník nebo sešit.

Papírnictví Reformát
Knihařské pomůcky

Všechna tato papírnictví vřele doporučuji k návštěvě. Je možné, že si je zamilujete jako já!

Napište odpověď