Oslavenec Ferda Mravenec

Ve Ville Pellé probíhá od 28. února 2023 výstava s názvem Ondřej Sekora známý i neznámý. Je věnována Ondřeji Sekorovi, ale především Ferdovi Mravencovi, postavičce z jeho komiksů a knížek, který tento rok slaví 90. narozeniny.

Plakát výstavy

Protože o Ondřeji Sekorovi jsem věděla pouze to, že vymyslel Ferdu Mravence a brouka Pytlíka, rozhodla jsem se navštívit tuto výstavu a dozvědět se více.

Ondřej Sekora patří k významným osobnostem české kultury 20. století. Byl to ilustrátor, grafik, spisovatel, novinář, entomolog, milovník přírody a sportu, zejména ragby. Už od mala se chtěl stát malířem. Fascinoval ho svět hmyzu. Zkoumal a pečlivě pozoroval brouky, mravence, motýly a další drobné živočichy, které pak zaznamenával ve svých skicách. Zpočátku se zabýval olejomalbou a akvarelem, až později se začal věnovat komiksové tvorbě především pro děti a mládež. Do brněnských Lidových novin přispíval sportovními reportážemi a obrázkovými seriály, které si postupem času čtenáři velmi oblíbili.

Každý jistě zná Sekorovy ilustrace s hlavním hrdinou Ferdou Mravencem, k němuž neodmyslitelně patří červený šátek s černými puntíky, bílé rukavičky a žluté botky. Sekora ho představuje jako přemýšlivého, vynalézavého a dobrosrdečného kamaráda. Poprvé se s ním čtenáři mohli seznámit 1. ledna 1933, kdy v Lidových novinách vyšel krátký komiks pro děti. Protože sklidil velké nadšení jak u dětí, tak u dospělých, začal Sekora vymýšlet o Ferdovi Mravencovi další příběhy. Napsal a ilustroval řadu knížek, ve kterých Ferda Mravenec vystupuje po boku svého věrného přítele brouka Pytlíka, marnivé Berušky, lučního koníka a dalších obyvatel hmyzí říše. Na výstavě si Ferdy Mravence a jeho kamarádů užijete dosyta. Prohlédnout si můžete originály Sekorových kreseb, obrázkových seriálů, komiksů, ilustrací, knih, přebalů knih, plakátů a pozvánek na jeho výstavy. Vystaveny jsou i jeho karikatury a méně známé krajinomalby a akty. V posledním patře můžete zhlédnout krátký černobílý film s Ferdou Mravencem a k vidění jsou zde i loutky. Ve vybraných dnech probíhá doprovodný program, komentované prohlídky s kurátorem a tvůrčí dílny pro děti.

Tuto výstavu doporučuji navštívit. Velmi jsem si ji užila a dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Myslím si, že Ferda Mravenec a jeho přátelé jsou stále aktuální a že zaujmou děti i dospělé. Pozitivně hodnotím i volbu prostoru, kde se výstava do 14. května 2023 koná. Villa Pellé, která je dostupná metrem A ze stanice Hradčanská, je sama o sobě zajímavou stavbou. Cena vstupného činí u dospělých 150 Kč, děti, studenti a senioři platí 90 Kč.

Přijďte také popřát Ferdovi Mravencovi k jeho jubileu!

Ukázka vystaveného komiksu

Napište odpověď