Nové kočičí přírůstky spatří návštěvníci brněnské zoologické zahrady

Jedním z prvních letošních přírůstků brněnské zoo je malý margay. Matka ho pečlivě střežila, vzorně se o něj starala, takže zoologická zahrada zhruba po dvou měsících kritického období a veterinární prohlídce oznámila, že se malému samci margaye daří velmi dobře. „Malý margay se narodil zhruba v polovině ledna. Jeho matka už v brněnské zoo odchovala jedno mládě, a to v roce 2018. Od počátku se o svého potomka starala přesně tak, jak má. Při první veterinární prohlídce jsme na začátku března zjistili, že se jedná o vitálního samečka.“

Margay je kočkovitá šelma, která dorůstá délky až 80 centimetrů a váží do devíti kilogramů. Žije především na stromech, ale za potravou se vydává i na zem. Má ve srovnání s dalšími kočkovitými šelmami při šplhu několik výhod. Zadní končetiny margayů se mohou vytočit až o 180 stupňů, což jim umožňuje pevnější sevření kmene stromu, po kterém šplhají. Také se zadními končetinami dovedou udržet větví a pověsit na nich, pokud něco drží v předních tlapách. Kromě toho mohou margayové jako jediné kočky šplhat ze stromů hlavou dolů.

Napište odpověď