Návštěva Bidena na ukrajině

Americký prezident Joe Biden navštívil v pondělí kolem osmé hodiny ranní Kyjev, původně se však měl sejít s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve Varšavě, kam Biden pokračuje na státní návštěvu. Biden přislíbil Zelenskému vojenskou podporu v hodnotě půl miliardy amerických dolarů. Prošel se s ním po městě, kde se spolu poklonili památce zesnulých ukrajinských vojáků ve válce.

(CC BY 2.0) U.S. Army photo by Spc. Joshua Leonard

Před tím, než se ale Biden dostal do Kyjeva, se americká vláda spojila s Rusy, aby byla zajištěna bezpečnost prezidenta. „S Rusy probíhala základní komunikace, abychom zajistili dekonflikci,“ uvedl bez dalších podrobností Bílý dům.

               Dekonflikce je vojenský termín, který znamená koordinaci manévrů zejména v oblastech, kde probíhají překrývající se operace. Cílem je snížit riziko nehody, srážky nebo incidentů. V tomto případě mělo navázání komunikace zajistit, aby nedošlo ke střetu jaderných velmocí, uvedla agentura AP.

               Podle deníku New York Times Biden do Kyjeva přijel vlakem z Polska, cesta trvala kolem deseti hodin. Během Bidenovy návštěvy kontrolovaly vzdušný prostor nad Kyjevem a polským vzdušným prostorem letouny E-3 Sentry, které slouží jako létající radarová stanice, a průzkumný Boeing RC-River Joint.

               Před příjezdem Bidena se uzavřely ulice okolo vlakového nádraží a kolem amerického velvyslanectví, nikomu ale nebylo sděleno, kdo přijede. Takto byla zajištěna bezpečnost celé schůzky.

Zdroje: ČTK, ČT24, Novinky.cz (20.2.2023)