Následky mohou být podobné jako u marihuany

HHC – málokterá zkratka se dostala tak rychle do povědomí široké veřejnosti, jako tato tři písmena. HHC je zkratkou pro chemickou sloučeninu hexahydrokanabinol, látku, která se přirozeně vyskytuje v konopí, ale může být vyráběna i synteticky. Je to látka, která má při správném užívání stimulační účinky, ale ve vyšších dávkách může vyvolávat úzkost, závratě a další nepříjemné pocity.
HHC byl dosud volně dostupný všem ve formě náplní pro elektronické cigarety, želé, vonných předmětů, roztoků, květů a dalších produktů. Prodej výrobků obsahujících kanabinoid HHC a některé další nebezpečné látky zakázala vláda od 1. března a její rozhodnutí posvětila i Evropská komise. Vláda se rozhodla zařadit HHC a další nebezpečné substance na seznam zakázaných látek poté, co se v poslední době objevilo větší množství případů dospělých i hlavně dětí, kteří po užití výrobků s HHC skončili ve vážném stavu nemocnici. Například koncem ledna musela záchranka z karlovarské základní školy odvézt do místní nemocnice tři žáky. Během vyučování se dětem začalo dělat zle a jejich stav se postupně zhoršoval. Vedení školy se rozhodlo situaci nepodceňovat, neboť nikdo nevěděl, co přesně se děje s dětmi, které se ocitly mimo realitu a nebyli schopné komunikovat. Na místo byla proto povolána i policie. A takových případů bylo více. Požádali jsme proto o rozhovor odborníka na drogovou závislost z organizace Prevence závislostí Vojtěcha Janouškovce.

 Jakým nejhorším stavem může člověk projít při používání HHC?

„V nejhorších případech může mít člověk až poruchy vědomí, ale záleží na dávce, kterou člověk užil. HHC není samo o sobě život ohrožující, ale může způsobovat změny vědomí, nevolnost či závratě. Horší stavy můžou pak nastat při kombinaci více látek najednou.“

Může mít člověk nějaké zdravotní problémy při dlouhodobém užívání HHC?

„Jelikož tato látka není na trhu zas tak dlouho, tak ani neexistují žádné dlouhodobé studie. Myslím si ale, že pokud bude někdo užívat HHC pravidelně, a ještě k tomu v dětském věku, tak mohou nastat třeba poruchy motivace. Záleží ale kdo a v jakém množství látku užívá. Určitě je rozdíl, jestli látku užívá zdravý dospělý člověk a třeba jen o víkendech, tak to na něj bude mít menší dopad než na člověka, který HHC užívá pravidelně, a ještě k tomu v dětském věku. Následky užívání HHC můžou být podobné jako u užívání marihuany.“

Jaký máte názor na zákaz prodeje HHC výrobků?

„Myslím si, že zákaz nic nevyřeší. Já osobně jsem spíš příznivcem nějaké regulace. Výrobky by neměly připomínat cukrovinky a mělo by na nich být napsané varování. A poté mi přijde naprosto v pořádku výrobky prodávat, ať se každý svobodně rozhodne s vědomím všech rizik“.