MAROLD JAK HO NEZNÁTE

Když uslyšíte jméno Luděk Marold, nejspíše se vám vybaví panorama „Bitva u Lipan“. Možná jste ale nevěděli, že tento český umělec narozený r. 1865 převážně maloval výjevy z každodeního života. Při svém pobytu v Paříži také spolupracoval s humoristickým týdeníkem Fliegende Blätter (v překladu Létající listy), který mezi lety 1845-1928 vycházel v Mnichově. Byl známý pro vysokou uměleckou a technickou kvalitu publikovaných reprodukcí. Marold pro týdeník vytvářel ilustrace francouzských saloních románů, což byla velmi prestižní a umělecky náročná práce. Na základě týdeníkem zaslané humoresek, maloval převážně ilustrace akvarelem a tužkou na karton. Ty poté rytci s nejvyšší přesností přenášeli do xylografie (grafická technika tisku z výšky). Humoresky se odehrávaly v okruhu měšťanské společnosti, která byla pro časopis cílovou skupinou. Jejich téma má většinou manželskou či rodinnou tématiku. Ve Veletržním paláci se momentálně nachází od 15.2. do 2.6.2024 výstava právě těchto Maroldových kreseb pro časopis Fliegende Blätter.

„… Tak vy myslíte pane dirigente, že bych se svým hlasem nemohla jít k divadlu?“
„Bohužel – ale do divadla s ním klidně jít můžete!“

Výstava je sice malá, je to jen jeden výklenek ve výtvarném kabinetu, ale podle mě stojí za to. Obrázky mají jemnou atmosféru, krásnou barevnost a obsahují mnoho detailů. Každý je také doplněn cedulkou obsahující onu krátkou humoresku z časopisu. Při návštěvě výstavy si musíte zakoupit lístek do celého Veletržního paláce. Doporučuji si tak na návštěvu vyhradit více času. Mnoho zajímavých děl se dá najít v expozici „Umění dlouhého století“, které obsahuje díla od mnoha známých autorů. Objevit zde můžete například díla Pabla Picassa, Paula Gauguina a dalších. Mohla jsem si zde propojit mnoho známých jmen s konkrétními obrazy a stylem malby. Také se zde nachází pár olejomaleb od Marolda a to výjevy z každodenního života ve Francii.

On: „… Zdá se, že mamince se odtud nechce odjet!“
Ona: „No víš, milý Arture, ona vždycky říká,že nesnáší tu – jízdu v protisměru!“
Pán (k malé Else, která je na procházce se svou guvernantkou): „Pověz, milé dítě, jakpak se jmenuješ?“
Elsa: Ó, to znám – vy myslíte tu slečnu!“