Nádherná Zelená (La belle verte)

Jedná se o francouzskou komediální sci-fi, z roku 1996.

Coline Serreau film režírovala a zároveň obsadila roli hlavní postavy. Film trvá 99 minut.

Kdesi na jiné planetě žijí lidé, kteří však svým vývojem pokročili oproti nám pozemšťanům mnohem dále. Navštěvují jednou za čas okolní planety, na Zem se jim však nechce.

Matka jménem Mila (Coline Serreau) se rozhodne, že tuto cestu podstoupí a lidem na Zemi pomůže. Nikdy na Zemi nebyla a chce tuto planetu poznat. Její motivace je vysvětlena tím, že ze Země částečně pochází…

Díky rozvinutým telepatickým schopnostem dokáže Mila probouzet v pozemšťanech uvědomění – odpojení od jejich povrchního myšlení, které nám tato společnost přináší. Poté, co se obyčejný městský člověk setká s Milou, začne vnímat pravdu – začne milovat stromy, vyhodí televizi nebo začne tancovat.

Děj se odehrává v Paříži kolem běžné rodinky, která se v průběhu filmu proměňuje k lepšímu. Ve filmu je spoustu vtipných scén, které pobaví a nadchnou svou hezkostí.

Film bych rozhodně doporučil každému. Může nám dát jiný pohled na nás, na naši společnost, a zároveň umožňuje vidět jakýsi ideál lidského soužití, založený na lásce a lásce k přírodě. Tento ideál se navíc nezdá tolik neuskutečnitelným…

Je možné, že se někomu film úplně líbit nebude. Důvodem může být například právě zesměšnění dnešní společnosti.

To, co je na filmu zajímavé, je, že byl údajně zakázán či stále je zakázán Evropskou Unií. Nemůže být vysílán v televizi, a to nejspíše proto, že je v jistém smyslu antikapitalistický. Tento fim je však úplně mírumilovný, vtipný a nadlehčený. Mně to přijde trochu zvláštní v tom, že jsme většinově přesvědčeni o tom, že v dnešní společnosti si můžeme dovolit všechno, že žijeme ve svobodných demokratických státech, přitom domokratická EU zakáže tento mírumilovný snímek. Pravda je, že pro některé může býti snímek pobuřujícím.

Trailer k filmu najdete zde.