LENOST

Asi každý z nás se někdy ocitl v situaci, kdy věděl, že něco musí udělat, ale stejně to neudělal. Zkrátka protože se mu to dělat nechtělo. Prostě se nám ne vždy povede lenosti nepodlehnout. Ale tak to samozřejmě nemusí být pořád. Existuje totiž plno způsobů, jak lenosti předejít a jak jí odolat. Pravděpodobně nejlepší z nich je aktivita. Být produktivní a plný energie už totiž samo o sobě nenechává mnoho místa pro lenost.

Rodinná konzultantka Alyson Schaferová řekla, že lenost používáme jako prostředek k dosažení svých zájmů – líní lidé se budou snažit vymyslet cokoliv, jen aby se nemuseli moc namáhat. Americký psychiatr a spisovatel Morgan Scott Peck se k tématu vyjádřil takto: „Lenost je jediná překážka duchovního růstu.“ Řekl, že nejméně líní lidé nejlépe vědí, v čem zaostávají. Dokonce naši lenivou část osobnosti přirovnával k samotnému ďáblu.

Křesťanství vnímá lenost jako jeden ze sedmi hlavních hříchů. Říká o ní, že se projevuje jako absence víry v sebe, víry v Boha, snahy cokoliv zlepšit i jako nezájem uskutečnit svoje dobré úmysly. To že je lenost jeden ze sedmi hlavních hříchů, ale neznamená, že je to nějakým způsobem nejzávažnější hřích. Je tím myšleno, že zapříčiňuje další hříchy a je jejich zdrojem.

Napište odpověď