Omezte používání sociálních sítí a váš život bude ještě lepší!

Vědci z anglické Swansea University ve Walesu udělali analýzu vlivu sociálních sítí na člověka a zjistili, že snížení času stráveného na sociálních sítích o pouhých 15 minut může mít na duševní i fyzické zdraví velice pozitivní dopad. Studii zveřejnili v odborném časopise Journal of Technology in Behavioral Science.

Tříměsíční studie se zúčastnilo padesát studentů z šesti anglických univerzit. Převládaly ženy, mužů bylo pouze sedmnáct, průměrný věk respondentů byl 23 let. Podmínkou bylo, aby každý účastník používal sociální sítě, jako je například Facebook či Instagram. Náhodně byli rozděleni do tří skupin.

První skupina směla používat sociální sítě stejně jako dříve, bez jakýchkoliv změn. Druhá skupina měla snížit strávený čas na sociálních sítích o 15 minut denně a třetí je měla také omezit o stejný čas, ale měla během této čtvrthodiny dělat jiné volnočasové aktivity, jako je čtení či sport. Účastníci pak každý týden posílali vědcům podrobné informace o tom, kolik času strávili na jednotlivých sociálních sítích. Před a po studii respondenti vyplnili dotazník o svém fyzickém zdraví, kvalitě spánku, osamělosti, úzkosti a depresi. Výsledky byly pozoruhodné. První skupina, která neměla žádná omezení, zvýšila používání sociálních sítí průměrně o sedm minut denně. Druhá skupina používání snížila o 37 minut denně. U ní byly zjevné přínosy, kvalita spánku se zde zlepšila o 50 %, symptomy deprese se snížily o 30 % a celkový zdravotní stav se zlepšil. Zajímavý výsledek se projevil u třetí skupiny respondentů, jejichž čas strávený u obrazovky (na sociálních sítích) se zvýšil průměrně o dvacet pět minut denně. Vědci tento fenomén připisují lidské touze klást odpor, když se nám řekne, co máme dělat.

Celkově se jedná o ne tak docela průkazný výzkum kvůli malému počtu respondentů, který však ukazuje důležité jevy ve společnosti, a se zvýšením počtu respondentů mohou být doloženy prokazatelné výsledky.