La Grace: plavba na vlnách

Chtěli byste se ráno vzbudit v hamace, kterou máte zavěšenou mezi stěžněm a ráhnem. Ucítíte čerstvý mořský vítr. Rozhlédnete se a vidíte kolem sebe pouze moře a v dáli pevninu. Slunce na vás svítí skrz spleť lanoví, které vede vysoko nad vámi. Kapitán zazvoní na zvon a svolává na snídani. Poté vás čeká vylezení 25 metrů nad hladinu a rozasketovat plachtu, protože fouká vítr ze strany a jsou skvělé podmínky na plachtění. Ostatní na palubě vypadají jako malinkatý lidičky a před vámi se otvírá nádherný výhled.

Tohle je jen zlomek toho, který vás čeká, pokud se rozhodnete plavit na La Grace. Příď, která v rychlosti proráží vlny a vedle ní skáčou delfíni, potápění k vraku lodi.

Historie původní La Grace

Původní La Grace sloužila kapitánu Augustinu Heřmanovi, významnému česko-nizozemskému obchodníkovi, kartografovi a později pirátovi. Heřman, rodák z Mšena u Mělníka, se v mládí přestěhoval do Nizozemska, kde se zapojil do obchodního a námořního světa. Později se usadil v Novém světě, kde se stal prominentní osobností v koloniální Virginii a Marylandu. Jeho loď, La Grace, hrála klíčovou roli v jeho kariéře, zejména díky svým schopnostem jak v obchodních misích, tak v pirátských nájezdech proti španělským lodím v Karibiku.

Stavba a design repliky

Moderní replika La Grace byla postavena na základě dobových plánů a záznamů. Projekt vedl český námořní nadšenec Josef Dvorský a stavba lodi začala v roce 2008 v egyptské loděnici Suez. Replika byla dokončena v roce 2010 a poprvé vyplula na moře v témže roce. Design lodi věrně kopíruje původní vzhled 18. století, včetně použití tradičních materiálů a stavebních technik.

La Grace je brigantina o délce 32 metrů a šířce 6,5 metru, s celkovou plochou plachet přesahující 360 metrů čtverečních. Loď je vybavena dvěma stožáry a může dosáhnout rychlosti až 12 uzlů. Kromě toho je vybavena moderními navigačními a bezpečnostními zařízeními, což umožňuje její provoz i v dnešní době.

Mise a činnost La Grace

Od svého spuštění se La Grace stala plovoucím muzeem a školní lodí. Slouží jako výuková platforma pro studenty námořních škol, ale také pro veřejnost, která má zájem o námořní historii a plavbu. Na palubě se konají různé kurzy, od navigace a ovládání plachet, až po historické rekonstrukce námořních bitev.

La Grace se účastní také mnoha mezinárodních námořních festivalů a regat, kde se setkává s jinými historickými replikami a moderními loděmi. Její přítomnost na těchto akcích je vždy vítanou připomínkou námořní historie a umění stavby lodí.

Kulturní význam a popularita

La Grace si získala značnou popularitu nejen v České republice, ale i v zahraničí. Její příběh a mise jsou často předmětem dokumentárních filmů, televizních pořadů a článků v námořních magazínech. Pro mnohé je symbolem české námořní historie a hrdosti, připomínající dávné doby, kdy lodě jako La Grace brázdily světová moře.

Závěr

Z vlastní zkušenosti všem doporučuji se někdy plavit na La Grace. Člověk potká skvělé lidi a myslím že plavit se na La Grace je životní zážitek a každý koho znám a plavil se na La Grace se tam přeje vrátit. Zažijete zážitky které by se vám jinak nepodařilo zažít a na chvilku se ocitnete ve zcela jiném světě.