Kam na výlet po Jižních Čechách

Pokud se nacházíte v Jižních Čechách a už vám došly nápady kam se vydat na výlet, pak je tento článek přímo pro vás. Připravila jsem si totiž 3 místa, která rozhodně stojí za to navštívit.

Rybník Olšina

Je to jeden z nejvýše položených chovných rybníků v Čechách, nachází se nedaleko městečka Horní Planá. Kolem rybníka vede nově vybudovaná naučná stezka dlouhá asi 7,5km. Stezka je rozdělená na několik úseků podle typu prostředí. Jedna část tedy vede po silnici, další po lesních cestách a konečně ta nejzajímavější je po dřevěných chodnících, vedoucí nejblíže rybníku. Návštěvník se tedy seznámí například s vlhkou ladou, mokrým lesem, mokřadem anebo suchým lesem.

U rybníka se také nachází návštěvnické středisko, kde se nabízí různé sportovní aktivity, např adventure golf nebo kurty na volejbal či tenis. Je zde také plážička, a tudíž možnost se v rybníce koupat.

Hrad Dívčí Kámen

Zřícenina gotického hradu se nachází mezi městy České Budějovice a Český Krumlov. Patří mezi nejrozsáhlejší a nejvýznamnější hradní zříceniny v Jižních Čechách. Hrad byl založen rodem Rožmberků v roce 1349 a opuštěn byl roku 1506.

Dívčí Kámen se vypíná na vysoké skále nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy. Obklopuje ho nádherná příroda, kterou vedou různé turistické trasy. K hradu se dá dostat například z vesnice Třísov, kdy se po cestě naskytne i krásný pohled na celou zříceninu.

Vybírá se zde vstupné, za dospělého 75 korun a za děti 30, které se využívá na opravu. Na hradě se pravidelně konají koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení, středověké trhy, přednášky a výstavy.

Vrbenské rybníky

Přírodní rezervace Vrbenské rybníky se nachází v Českých Budějovicích a má rozlohu zhruba 245 ha. Nachází se zde čtyři velké rybníky (Černiš, Domin, Starý a Nový Vrbenský rybník) a přilehlé mokřady a louky. Rezervace byla zřízena v roce 1990 a od roku 1993 ji prochází i naučná stezka.

Na území rezervace hnízdí okolo devadesáti druhů ptactva, ale vyskytuje se zde i řada dalších tažných ptáků (zejména vodních), kteří rybníky využívají jako zastávku na svých přeletech za zimovištěm. Konkrétně se jedná téměř o 200 dalších druhů. Dále se zde nachází přes osm set druhů motýlů, mnoho druhů rostlin a hub.