Jak se učit co nejlépe?

Každý se za svůj život setkal s tím, že se musel naučit něco nového. Množství informací, které se někdy musíme naučit, může být až zahlcující. Protože u něj můžeme strávit i několik hodin, je důležité, aby byla naše práce co nejefektivnější.

ilustrační foto/

Podmínky pro učení

Aby nám šlo učení co nejlépe a bylo co nejefektivnější, musíme si pro něj vytvořit dobré pracovní podmínky, a to jak vnější, tak i osobní. V tomto článku jsou doporučeny některé studijní návyky, které stojí za to vyzkoušet.

 • DOBŘE SE VYSPĚTE

Nedávné studie profesorů z MIT prokázaly, že existuje vztah mezi výkony ve škole a tím, kolik toho naspíme. Neznamená to však, že se stačí dobře vyspat den před velkým testem, mnohem důležitější je mít dostatek spánku, když se na test učíte.

 • ZMĚNTE SVÉ STUDIJNÍ PROSTŘEDÍ

Změna studijního prostředí může zvýšit výkonnost. Zajděte někdy do své oblíbené kavárny nebo do knihovny místo toho, abyste se každý den učili doma. Tato změna může zvýšit úroveň vaší koncentrace, a dokonce i zlepšit vaši paměť.

 • HUDBA 

Při učení vás hudba dokáže uvést do stavu, kdy lépe vnímáte a lépe si pamatujete. Navíc vám zlepší náladu a zvýší vaši motivaci. Můžete poslouchat jakoukoliv hudbu, ale hodně lidí se shoduje, že nejlepší pozadí pro studium je klasická, instrumentální hudba nebo lo-fi beat, protože texty písní mohou být rušivé.

 • ODSTRANĚNÍ RUŠIVÝCH VLIVŮ

Odstraňte nepříjemné zvuky na pozadí, například televizi nebo rádio. Ztište si telefon, a hlavně se vyhněte sociálním sítím, protože se velmi často stane, že se nevinně koukneme, kdo nám napsal, a nakonec skončíme další hodinu jejich naprosto zbytečným projížděním. Velmi snadno se může stát, že se jen podíváme.

 • SVAČINA

Káva nebo čokoláda vám dodají krátkodobou energii, která však rychle vyprchá. Pro udržitelnější energii, větší soustředění a lepší náladu, můžete vyzkoušet zdravé svačiny, například ovoce či ořechy.  

Metody pro učení

Za ty roky, co se chodí do školy, lidé vymysleli různé techniky a metody, jak se co nejefektivněji učit. Pro každého z nás je ideální jiný způsob učení, každý jsme jiný typ, někdo je vizuální, někdo zase poslechový.  Zde jsou ty studentské nejpopulárnější metody pro učení.

FEYNMANOVA TECHNIKA

Feynmanova technika je velmi účinná metoda, která nám umožní se velmi rychle naučit nějaké téma tím, že ho vysvětlíme jasně a jednoduše. Tak téma dokážeme lépe chápat a porozumíme mu.

Jak na ni? 

 1. Sepište si, co všechno už o tématu víte.
 2. Vysvětlete probíranou oblast vlastními slovy, jako byste to učili někoho jiného a zapište si to tak.
 3. Porovnejte a zkontrolujte to, co jste napsali, opravte si oblasti, kde jste se zmýlili. Pokud se ve vašich poznámkách objevují odborné výrazy nebo složitý jazyk, vraťte se a zjednodušte je tak, aby tomu mohl porozumět i člověk, který dané téma nezná.

Plusy 

 • Opravdu chápeme, co jsme se naučili.
 • Velmi efektivní.

Pomodoro metoda

Pomodoro metoda nám pomáhá vydržet dlouho se učit. Učíme se nejlépe, když se plně věnujeme nějakému tématu. To ale může být psychicky velmi vyčerpávající, a proto jsou důležité přestávky. Během přestávek náš mozek vstřebává nové informace a zároveň odpočívá.

Jak na ni? 

 1. Rozhodněte se, čeho chcete dosáhnout a odhadněte, kolik času vám to zabere. Pak si svou práci rozdělte tak, aby vám jedna část vycházela přibližně na 25 minut. 
 2. Na časovači si nastavte 25 minut a začněte pracovat 
 3. Po uplynutí této doby si udělejte 5-10minutovou pauzu. Dělejte něco uklidňujícího.
 4. Tento proces opakujte. Po 4 kolech si udělejte 20-30 minutovou pauzu.

Pokud dokončíte úkol nebo tematickou oblast před koncem jednoho časového úseku, využijte zbývající čas na opakování toho, co jste se naučili, případně k přípravě na další pracovní úsek. 

Plusy

 • U učení vydržíme dlouho.
 • 25 minut nám nepřipadá jako až tak dlouhá doba – je tedy jednodušší se přinutit jít něco dělat.

Metoda SQ4R

Jde o techniku čtení textu, která nám pomáhá identifikovat důležité informace. Zkratka SQ4R jsou označení pro 6 kroků v procesu:

 1. Náhled – Preview Materiál, ze kterého se budete učit, si nejdříve prolistujte a přečtěte si nadpisy, zvýrazněný text a obrázky.
 1. Otázky – Question Položte si otázky související s tématem, jako například: Co očekávám, že se naučím? Co už o tomto tématu vím? 
 1. Čtení – Reading Text si přečtete a poté se pokuste odpovědět na své otázky.
 1. Reflexe – Reflect Najděte odpovědi na otázky, na které jste nedokázali odpovědět.
 1. Recitace – Recite Řekněte nebo napište svými vlastními slovy shrnutí informací, které jste se dozvěděli.
 1. Překontrolování – Review Otázky a jejich odpovědi si ještě jednou přečtěte.

Plusy

Pomáhá zvládnout složitá a rozsáhlá témata.