Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič dostal milost

Bývalý běloruský šéfredaktor opozičního media Nexta, Raman Pratasevič byl omilostněn soudem. Oznámila to dnes státní agentura Belta. Pratasevič byl zadržen předminulý rok běloruskou státní bezpečností. Stalo se tak poté, co bylo letadlo na cestě z Atén do Vilniusu donuceno přistát v Minsku. V tomto letadle se nacházel mimo jiné i opoziční novinář se svou tehdejší partnerkou Sofií Sapegaovou. Tu běloruský soud odsoudil k šesti letům vězení. Moskevský soud má ve středu posuzovat její předání do vlasti.

Tento incident byl odsouzen řadou zemí včetně Spojených států amerických a států Evropské unie, ty následně rozšířily proti Bělorusku sankce. Samotná vůdkyně běloruské opozice, jež žije v exilu, označila zatčení novináře za neúctu ke spravedlnosti a proces za vykonstruovaný.

Pratasevič hned po zadržení začal spolupracovat s úřady a uzavřel s nimi dohodu. Po svém zatčení při rozhovoru pro státní televizi přiznal svoji vinu. Dále uvedl, že respektuje Lukašenka a nechce se už angažovat v politice. Dle nezávislých medií a svědectví jeho rodiny vypovídal pod tlakem.

Odsouzen byl 3. května letošního roku společně s dalšími dvěma novináři, kteří byli souzeni v nepřítomnosti. Obžalován byl například za hanobení hlavy státu, šíření vědomě lživých informací nebo za teroristické a další činy. Ve vězení si měl původně odsedět 8 let. Rozsudek nabyl platnosti 18. května, jelikož se proti němu Raman Pratasevič, dle serveru Naša Niva, neodvolal.

Zdroje: ČTK,ČT24