Zeman se dnes odstěhoval z lánského zámku

Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne přestěhoval do nového domu v Lánech, kam podle zpravodajky ČTK přijel před 16. hodinou. Do té doby než skončí jeho mandát, už nemá v plánu žádný oficiální program. V novém domě by měl zůstat až do čtvrteční inaugurace, řekl už dříve pro ČTK jeho kancléř Vratislav Mynář. Prezidentský úřad předá svému nástupci Petru Pavlovi ve čtvrtek po poledni, kdy se svou polovičkou Ivanou poobědvá s budoucím prezidentským párem.

Zeman by měl svému nástupci symbolicky předat Řád bílého lva a Řád Tomáše Garriguea Masaryka, jejichž bude podle zákona nositelem. Předá mu i prezidentský klíč od Korunní komory, ve které jsou uchovávány mimo jiné korunovační klenoty.

Poslední akci v hradní kanceláři měl Zeman v pátek, a to přijetí rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena. Od té doby byl na zámku v Lánech. Jeho poslední akce byla v pondělí, schůzka s premiérem Petrem Fialou (ODS)

Zemanův desetiletý mandát vyprší o půlnoci na středu. Symbolicky jej završí stažením standarty, která vlaje na Hradě v době přítomnosti prezidenta republiky v Česku.

Končící prezident už dříve uváděl, že po skončení svého mandátu se chce věnovat zejména knihám. Počítá ale také se zřízením své kanceláře, ve které mu bude dělat asistentku jeho manželka.

Zeman na Hradě strávil dvě volební období. Zejména druhé z nich poznamenalo jeho zhoršující se zdraví, kvůli kterému musel být na podzim 2021 hospitalizován. Od propuštění z nemocnice o něj pečují na lánském zámku zdravotní sestry. Podle Mynáře Zeman s jejich omezenou péčí počítá i nadále.

(zdroj: ČTK)