Zelenskij rozdával vyznamenání v Avdijivce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij podnikl pracovní cestu na Donbas do města Avdijivka v Doněcké oblasti, o které ukrajinští obránci svádí těžké boje s ruskými invazními silami. 

Podle tiskové služby prezidentského úřadu vyslechl zprávu o aktuálním dění v pouze 20 kilometrů vzdáleném Doněcku, stále vytrvale odstřelovaného okupačními ruskými silami.

Na místě pohovořil s vojáky a rozdal jim vyznamenání v budově, která vypadá jako průmyslový sklad. „Je mi ctí být tady a poděkovat vám za službu, za to, že tady bráníte naši zemi, Ukrajinu, naše rodiny.“ řekl.

Podle svého úřadu navštívil Zelenskij také nemocnici, kde vyznamenal zraněné vojáky a tamní personál.

Podle televize TSN se prezident sešel s vojáky u příležitosti pravoslavných svátků velikonočních neformálně v jídelně a ochutnal i tradiční velikonoční bochánky dovezené na frontu. „Blahopřeji vám k svátkům, k Velikonocům, a přeji jen vítězství.“ prohlásil a uctil minutou ticha památku zesnulých vojáků.

Avdijivka byla při ruské zimní ofenzívě, která měla oživit invazi Ruska na Ukrajinu, jedním z hlavních cílů. Dle agentury Reuters však dosáhla jen malých územních cílů.

Avidijivka nebyla jediným místem které Zelenskij navštívil. Například na konci března byl podle svého úřadu v Sumské oblasti na severovýchodě země, kterou ukrajinské ozbrojené síly osvobodily od ruské invazní armády před více než rokem. Před tím navštívil Chersonskou, Charkovskou, Záporožskou či Dněpropetrovskou oblast a vypravil se také do míst poblíž města Bachmut, o které invazní vojska a obránci svádějí těžké boje.