Začal festival Jeden svět

Festival Jeden svět pořádaný organizací Člověk v tísni přináší dokumentární filmy o současných problémech již od roku 1999. Letos 22. března započal 25. ročník. Během zahájení byla udělena cena Homo Homini venezuelskému aktivistovi Javieru Tarazonu. Jelikož nemohl z důvodu pobytu ve vězení cenu převzít, od prezidenta Petra Pavla jej převzala ředitelka nadace FundaRedes. Promítané filmy se budou zaobírat převážně tématem ceny za bezpečí. Festival zahájil film Překonat temnotu (2022), pojednávající o válce na Ukrajině z pohledu běžného obyvatelstva. Dále diváci můžou zhlédnout film režisérky Fazili Amiri Dokud se zpívá (2022) o příběhu režisérky dokumentu – zpěvačky, která v Afganistánu čelí výhružkám smrti za vystupování; další film Farmář a hipster (2022) divákům představuje dva odlišné světy, o přátelství mezi farmářem z venkova a člověkem z města. Diváci mohou filmy zhlédnout v četných kinech v Praze, ale i v Uherském Hradišti, Lounech, Táboře atd. Jsou připravená i promítání na školách během vyučování. Festival potrvá do 2. dubna.