V pátek se bude po celé ČR měřit rychlost

Na dnešní tiskové konferenci uvedla policie, že v pátek bude v rámci akce Speed Marathon na téměř 1000 místech po celé České republice měřena rychlost aut a dodržování limitů zejména na ohrožených místech. „Jsou to také místa, která můžou být riziková pro nejzranitelnější. Tedy v obcích, úseky kolem škol, nemocnic, seniorských zařízeních či nákupních center. A také místa mimo obce, která jsou riziková. Například výjezdy z účelových komunikací či příjezdové cesty k nemovitostem,“ řekl dnes její ředitel Jiří Zlý. Výsledky budou zveřejněny na webových stránkách Policie České republiky. Na výběru se podílela i veřejnost, letos hlasovalo téměř 43.000 lidí, což je o 7000 více než loni. Policisté dostali přes 7600 návrhů, kde nejčastěji dochází k porušování rychlosti. Následně vybrali celkem 995 míst, kde se bude dodržování předpisů kontrolovat.

Kladený cíl této akce je podpořit bezpečnost na silnicích. Pokles počtu dopravních nehod řešených policií v prvním čtvrtletí je oproti loňskému téměř 22.000. Za čtvrtletí je jich 20.000.A

„Ale bohužel při těchto dopravních nehodách zahynulo 107 osob, což je o 14 více než loni,“ řekl Zlý. K lednovému nárůstu Zlý dodal: „Mnohdy si řidiči v lednu připadali, že už začalo jaro. A podle toho se také chovali, často tak bohužel nepřizpůsobili své chování situaci.“.

Příčinou 12.000 případů loňských nehod byla nepřiměřená rychlost, která je také nejčastější. 12.000 případů tvoří 15 % všech dopravních nehod v České republice. Zároveň příčinou 43 % smrtelných dopravních nehod tvořila rychlá jízda. Loni zemřelo příčinou nepřiměřené rychlosti aut 180 lidí