Co je pofel?

24.března kolem 18.hodiny přicházím s foťákem do areálu Vnitroblocku, kousek od tramvajové zastávky Dělnická v Holešovicích. Pozval mě sem kamarád, který se dnešní akce také účastní. Dnes se tady koná obnova kolekce v obchodu PofelPrague, který pomáhá dostat se do povědomí společnosti menším studentským značkám. Nachází se hned po levé ruce, když vejdete do areálu. Nade dveřmi visí logo obchodu – lidská silueta ve vzduchu.

Před obchodem stojí zatím jen pár lidí, převážně ti, kteří v Pofelu vystavují. Postupně dochází další hosté, kamarádi a lidé, které to zajímá, ale zastaví se i kolemjdoucí. Při vstupu do obchůdku je znát kamarádská atmosféra, je to menší, ale hezky využitý prostor s obrazy, gramofonem a dalšími retro prvky. Zaujal mě obraz, který byl asi inspirací pro logo, nebo naopak? Je to větší obraz s modrým podkladem a na něm vykreslená ženská silueta, jako kdyby se něčemu oddávala. Na chvíli jsem se na něj zadívala a poté pohledem pokračovala dál. Nachází se tady i kabinka, a gauč na posezení, prostě Pofel

Posadím se na gauč a rozvedu konverzaci s jedním ze zakladatelů. Ten mi zprostředkovává jejich začátky. Když se jim myšlenka podnikat v textilu zrodila, bylo zapotřebí do toho „vrazit vstupní investici’’, ale v tu dobu měli možná tak na mléko a mouku. Když jim na stole přistála nabídka jet do řeckého hotelu, vařit pro „světovou smetánku’’, bylo jasno. Po třech měsících strávených v kuchyni s vařečkou v ruce měli vše potřebné k rozjetí byznysu. Sedíme na gauči v jejich obchůdku a jak sám Robert říká: „je to úžasný pocit vidět, že jsme něco dokázali. Teď jim visí na ramínkách přes 500 kusů značkového oblečení z druhé ruky. „Jsem moc rád, že můžeme dávat prostor i ostatním menším značkám se dostat do povědomí a doufáme, že se budeme i nadále rozrů 

Na chvíli se dostanu do konverzace s anglicky mluvícím zakladatelem The Flava Supplier. Představují se mi lidé z různých sociálních okruhů, s některými rozvinu konverzaci a snažím se vypozorovat, jak se zde lidé cítí. Je vidět vychillená atmosféra, lidé postávají venku, povídají si, předávají si na sebe kontakty a procházejí i okolní prostory.

„Pojďte se podívat“ zvolá někdo pootevřenými dveřmi, kterými jen lehce prosvítají oranžové paprsky. Krásný západ slunce, takový jsem už dlouho neviděla. Zvedla jsem oči směrem k nebi a jen se kochala těmi sytými barvami. Všichni jsme se shromáždili venku, poslouchali hudbu a povídali si, nejen o tom, jaké je to vést vlastní byznys.

Po setmění jsme se přesunuli dovnitř a začali si prohlížet stojany. Dál jsem se doptávala na detaily ohledně příběhů jednotlivých značek. Momentálně v Pofelu má stojan 6 značek od přešívaného oblečení, sekáčových kousků až po vlastní potisky. Narazila jsem i na tašky a módní doplňky. 

Jeden z mých kamarádů Viktor Zeman vede projekt Empty Head. Založil svou streetwearovu značku v roce 2020 jako studentský projekt za účelem vnést do naší komunity cenově dostupné oblečení, s co nejlepšími střihy, kvalitou a designy, na každodenní nošení. Začátky nikdy nejsou jednoduché. Jeho cílem je se odprosit od velkých značek a dostávat se postupně do většího povědomí lidí.

Což se mu daří, snaží se mikiny a trička kupovat od menších firem, které dobře platí svým zaměstnancům. Sama jsem si jednu mikinu na nějakou chvíli vypůjčila a oblíbila hned v zápětí. Dostali jsme se konverzací k plánům do budoucna, osobně jsem milovníkem svetrů, tak jsem mu nadhodila nápad s pletenou kolekcí. Zaujal ho a zkoušeli jsme najít způsob, jak to zrealizovat. „Pokud všechno klapne, tak by pletené svetry a plátěné tašky mohli přijít s další vlnou novinek.’’. Také se zmínil o kolekci džínů, na které se osobně také moc těším. Padla i otázka ohledně toho, jak se vůbec ke klukům z Pofelu dostal: „Kluci se nám na jaře ozvali s nabídkou, jestli bychom nechtěli zkusit začít prodávat u nich v obchodě. No a teď jsme tady’’ povedlo se to zrealizovat a za to je moc rád. Stojan ho měsíčně vyjde na 2500kč, sama doufám, že tento krok pomůže projektu Empty Head posunout se dál

Postupně začali lidé odcházet a konverzace mezi námi přešla spíše k osobním tématům. Místo má úžasnou atmosféru, je útulné a moc hezky zařízené. Oblečení má svůj příběh, a to mě na tom baví. Jsou to originální kousky, za kterými stojí velký kus práce. V samotném Vnitroblocku jsou i další menší obchůdky. Najdete zde i kavárničku, kam můžete zajít na snídani, večeři i oběd. Konají se tady workshopy a společenské akce, na které stojí zajít.

Módní značky, které vystavují v Pofelu a jejich prezentace na internetu:

Empty Head

Soustředíme se na vytvoření komunity s podobným stylem hlavně v české, ale také slovenské republice.

The Flava Supplier

„The flava supplier journey started with the ambition to share my vision of style and explore limitless creativity, as much as consuming in a more responsible way.’’

Pofel

„Prodejna v Holešovickém vnitroblocku je spjata s instantním chillem. Tok skvostného oblečení u nás neustále protéká a jak říkal Werich: šaty dělají člověka.

Stará Mucha

„Prodej second-hand oblečení + custom věcí. Oblečení vyráběný pro zábavu.’’

Tekstyl – vintage & secondhand

„Oblečení vnímáme jako součást osobnosti. Ctíme odvahu a kuráž jednotlivce. Inspiruje nás při cestě k hledání sebe sama a zanechání naší stopy. Ceníme si jednotlivců, kteří se dokážou pomocí svého vkusu podtrhnout a způsobit tím nový trend ve své komunitě. Nejde o to, co nosíš, ale jak to nosíš.’’

Napište odpověď