TikTok jako nebezpečná hrozba?

Ředitel českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před instalací a používáním aplikace TikTok. „Množství sbíraných dat a nakládáni s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v ČR, nám nedává jinou možnost než označit TikTok za nebezpečnou hrozbu,“ uvedl ředitel NÚKIB Lukáš Kintr. Zvážit používání aplikace doporučuje úřad i široké veřejnosti. Úřad dále varuje, před instalací TikToku na zařízení s přístupem k významným informacím a informačních systémů. Varování je platné od dnešního dne, kdy ho kyberúřad vyvěsil na úřední desce. Hrozba je hodnocena jako vysoká. Široké veřejnosti Kintr doporučuje zvážit používání aplikace, a zejména to, co na ni lidé sdílí. Osobám ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích pak výslovně doporučuje aplikaci vůbec nepoužívat.

Kyberúřad připomíná, že Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě za rok 2021 označila Čínu za rostoucí zpravodajskou hrozbu. Tiktok podle českého úřadu zjišťuje informace o jiných aplikacích v zařízení. Množství dat a způsob, jakým jsou sbírána může vést ke kybernetickým útokům na konkrétní osoby.

Napište odpověď