Recept na bezový sirup

Je období kvetoucích bezinek, a tedy skvělý čas si z nich udělat domácí sirup. Kromě bezinek je tento sirup obohacen o jemnou chuť meduňky a tymiánu.

Co budeme potřebovat:

300 ml vody

5 květů černého bezu

1 snítku meduňky

1 malou snítku tymiánu

1 citron nakrájený na tenká kolečka

250 g cukru krupice

0,5 lžičky kyseliny citronové

Postup:

Převaříme vodu a necháme ji vychladnout. Květy černého bezu zbavíme nečistot, ale neumýváme je. Do hrnce s vodou dáme bylinky a citron. Necháme 24 hodin louhovat při pokojové teplotě zakryté pokličkou.

Výluh slejeme přes jemné plátýnko nebo sítko. Přidáme kyselinu citronovou, která sirup konzervuje a také cukr. Necháme vše rozpustit, několikrát zamícháme. Nalejeme sirup do lahve a skladujeme v lednici.

Bezový květ má mnoho léčivých účinků. Například pomáhá při nachlazení, vykašlávání a snižuje horečku. Meduňka má relaxační účinky, podporuje normální trávení a je to antioxidant. To i tymián, který také podporuje dýchací cesty.

Takže tento sirup určitě stojí za to!

Zdroje:

ireceptar.cz

magdalenka.cz

manutea.cz