POČÁTKY LETECTVÍ TAK JAK HO ZNÁME

Letadlům těžší než vzduch předcházelo mnoho pokusů s kluzáky a horkovzdušnými balony. Díky těmto experimentům se v roce 1903 podařilo sestrojit první letadlo těžší než vzduch s vlastním motorem. 

BRATŘI WRIGHTOVÉ A PRVNÍ ÚSPĚŠNÝ LET

Sestrojení prvního letadla je připisováno bratřím Orillu a Willburu Wrightovím, kteří po letech sestavování kluzáků a motorových letadel dosáhli svého cíle a postavili první motorové letadlo těžší než vzduch. Letadlo bylo pojmenováno Wright Flyer, jednalo se o dvouplošník s čtyřválcovým motorem. První let bratří Wrightů trval 12 sekund a byl dlouhý přes 36 metrů. Tento let se uskutečnil v Severní Karolíně v městečku Kitty Hawk 17. prosince 1903. Ten stejný den bratři uskutečnili několik dalších i delších letů. První let byl důležitý i tím že se bratrům podařilo letadlo vůbec řídit.

Na úspěch bratří Wrightů velmi rychle navázal, Francouz Alberto Santos Dumont (významný v evropském kontextu, původem Brazilec) a Louis Blériot (v roce 1909 přeletěl kanál La Manche), průkopníkem byl i Američan Glenn Curitss, kterému se podařilo vylepšit aerodynamiku a motory.

Wrigt Flyer-první letadlo

První letadla byla stavěna z dřevěné konstrukce potažené plátnem pro dosažení co nejnižší hmotnosti. Letadla byla poháněna spalovacími pístovými motory.

Tento technický milník v našich dějinách otevřel cestu k současnému letectví. Letadla se velmi rychle zdokonalovala, ovšem pěknou řádku let takový let letadlem nebyl vůbec příjemná záležitost, letadla byla otevřená a křehká, tím pádem i poměrně nebezpečná. Na nebi kolem pilota foukal velmi silný a studený vítr i spaliny z motoru. Letadla nebyla za letu moc stabilní a přistání byla pro pilota otázkou života a smrti. Zkrátka let té doby byl spíše za trest. Letadla se ovšem velmi rychle z této pomyslné kolébky vyhoupla k uzavřeným, jednoplošným, kovovým konstrukcím. Byla užívána k vojenským, poštovním a dopravním prostředkům, dokázala zrychlit chod doby v celosvětovém měřítku.
Z letadel se stal nejrychleji pohybující se stroj na planetě, který ještě k tomu dokázal a dokáže přepravit poměrně těžký a objemný náklad či spoustu cestujících.