“Naše práce má smysl.” Učitelské protesty budou v 8 krajských městech.

Zítra 28.3. na den učitelů proběhne protestní akce vysokoškolských pedagogů. Protest nese název Hodina pravdy a bude se konat v 8 ze 13 krajských měst. Cílem je poukázat na podfinancování humanitních oborů na vysokých školách, které, podle organizátorů, ohrožuje nejen další vývoj, ale jejich celou existenci.

„Z humanitních fakult vycházejí odborníci v profesích, které společnost nezbytně potřebuje (překladatelé, psychologové, jazykovědci, středoškolští učitelé, sociální pracovníci, archiváři a mnozí další). Tvrzení o „neuplatnitelných absolventech humanitních fakult“ je mýtus, kterému zcela odporují dostupné statistiky.“ V Praze se bude mimo přednášek na Karlově univerzitě konat i protestní pochod, který vyjde v 15:00 z náměstí Jana Palacha a zamíří k Pražskému hradu.

Hnutí zveřejnilo i petici, kterou podepsalo přes 3,5 tisíce lidí. Hlavní požadavky jsou důstojné mzdy, náprava nepoměru mezi jednotlivými obory při rozdělování finančních prostředků, razantní navýšení celkového objemu prostředků na VŠ vzdělávání na úroveň zemí OECD a zlepšení stávající finanční situace doktorandů.

Protest je podle pořadatelů krajní cesta, ale žádá si ji situace, kdy dochází k odchodům talentovaných odborníků, vyčerpání, nutnost hledat doplňková zaměstnání a z ní plynoucí tříštění potřebné pozornosti a neschopnost nabídnout perspektivu mladší generaci.