Na USA udeřila vlna bouří a tornád

Ničivé bouře a tornáda zasáhly jižní a středovýchodní státy USA. První úmrtí bylo hlášeno v North Little Rock v Arkansasu poté, co oblast v pátek odpoledne zdevastovalo násilné tornádo. Od pátku do sobotních brzkých ranních hodin zemřelo nejméně 5 lidí a desítky utrpěly zranění. Kriticky byla poškozená i infrastruktura měst, což uvěznilo tisíce lidí v jejich domovech. 

Více než 50 předběžných zpráv o tornádech bylo v pátek učiněno v nejméně šesti státech. Například ve státě Illinois jich bylo zaregistrováno 22. Přes tucet tornád se vyskytlo v Arkansasu, kde si bouře vyžádala tři oběti. V oblasti Little Rock tornáda srovnala desítky domů se zemí a způsobila tak miliardové škody.

Velké škody také způsobily kroupy. Když „bombardovali“ severní Illinois byly kroupy tak silné, aby popraskaly a promáčkly čelní skla aut.

Storm Prediction Center v pátek vydalo úroveň 5 z 5 „vysokého rizika“ pro nepříznivé počasí – nejvyšší úroveň rizika, pokud jde o silné bouře – pro dva regiony. Jeden region se táhne z částí východního Arkansasu, jihozápadního Tennessee a severní Mississippi, zatímco další zahrnuje části jihovýchodní Iowy, severozápadní Illinois a severovýchodní Missouri a Iowa City v Iowě.

V sobotu přetrvává asi 55 milionů lidí pod mírným rizikem nepříznivého počasí.