Na Královehradecku řádí krkavci

Krkavci jsou vysoce ohrožení ptáci. Jsou to všežravci. Sežerou i odpadky nebo mršiny. Navíc jsou velmi inteligentní, a umějí toho využít. Nepřijde vám to jako kombinace, která by měla činit problém? Chovatelé ovcí z Broumovska by vám asi řekli něco jiného…

Již několik let se chovatelé ovcí setkávají s jarními útoky krkavců na jehňata. „Ročně nám kvůli krkavcům uhyne 150 jehňat, trvá to už deset let.“ říká chovatel Jan Šefc z Broumovska. Dodává, že počet je tak nízký jen díky tomu, že nechávají ovce rodit v halách, a ven jehňata pouštějí až později, jinak jim hrozí nebezpečí.

Krkavci oběti nejdříve vyklovou oči, čímž se jehně stane bezbranným. Pak z něj často ještě zaživa ukusují kusy masa. „To pak chodí jehně bez oka, s vyklovanou kýtou a je přitom živé. Musí se zabít,“ zmiňuje chovatelka Monika Menčíková.

Chovatelé proto usilují o možnost odstřelu chráněných ptáků, nebo alespoň kompenzací škod.  Ornitologové však neshledávají dostatek důkazů. „Pro nás stále chybí důkazný materiál pro tak radikální závěr, že krkavec zabíjí,“ řek řiditel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Tvrdí ale, že lze nalézt snadnější řešení. Chovatelé si například mohou pro hlídání stáda pořídit psy, jako to dělají pastevci na Slovensku nebo v Beskydech.

Zdroj:

https://hradec.rozhlas.cz/na-broumovsku-utoci-krkavci-na-hospodarska-zvirata-snadnou-koristi-jsou-pro-ne-8961852

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/krkavci-zabijeji-obce-jehnata.A130408_123526_hradec-zpravy_tuu