HOLANDSKO

Když se řekne Holandsko, nejspíše se vám vybaví tulipány, větrné mlýny a dřeváky. Možná jste ale nevěděli, že Holandsko je pouze jednou z 12 provincií Nizozemska. Často je tak Nizozemské království nesprávně nazýváno Holandskem. Dalším typickým rysem Nizozemska je jeho zeměpisné posazení, nachází se totiž 6 metrů a 76 centimetrů pod úrovní hladiny Severního moře. Toho místní docílili s pomocí soustavy hrází, bez nichž by Nizozemsko jednoduše vůbec nemohlo existovat.

Nizozemsko je oproti Česku velice placatou zemí (jeho nejvyšší bod se nachází pouze 322 m. n. m.). V důsledku toho je tu velice větrno, a tak tu můžete narazit na mnoho větrných mlýnů. Díky rovné krajině je zde oblíbeným způsobem dopravy jízda na kole. Jízda není náročná a je rychlejší než chůze. Kola zde můžete potkat úplně všude. Aby ve městech nepřekážela zaparkovaná kola, jsou tu četné, často i dvoupatrové, stojany. Pro představu kolik je zde kol, vám možná pomůže informace, že někteří místní mají dokonce kol několik. Ráno jedním přijedou na vlak a jiné mají připravené na další zastávce. Zde si ho vyzvednou a jedou dál, večer ho opět nechají jednoduše zamknuté u stojanu. Díky tomu je nemusí složitě převážet. Jen si musíte dát pozor, aby vám kolo nezabavili. To se může stát, když stojí mimo vyznačená místa, nebo ho dlouho nikdo nepoužívá. V takovém případě za jeho navrácení musíte zaplatit pokutu. Když už je řeč o pravidlech, v Nizozemsku není povinné nosit helmu, ale osobně to doporučuji. Ještě nikde jsem nenarazila na tak rozmanitá kola. Je zajímavé se na ně zaměřit, neboť mnoho lidí si je různě „vytuní“. Některá mají košíčky, jiná vozítka pro děti, či jsou zajímavě dekorovaná.

Za vidění také určitě stojí Amsterdamské plavební kanály, které zde byly vybudovány okolo 16. století. Vedou od Severního moře k řece Amstel. Amsterdam byl vystavěn na bažinatém podloží, kanály tak slouží k odvádění vody a zabraňují záplavám. Ve středověku sloužily také jako obchodní cesta. Když v zimě zamrznou, dá se na nich bruslit. Dnes kanály můžeme proplout lodí a při plavbě se pokochat různými památkami a kouzelnými úzkými domečky starého města. V případě, že vás omrzí výhled z lodi, můžete se přesunout do četných galerií. Pokud jste mladší 18 let, máte do všech státních galerií a muzeí vstup zdarma. Díky tomu si všichni mladí lidé můžou prohlédnout mnoho slavných obrazů.

Po kulturním dni si můžete udělat pohodlí na některé z pláží Severního moře. Se šnorchlováním ale nepočítejte. Pláž na mnoho místech klesá do moře velice pozvolně a tak je obtížnější si pořádně zaplavat. Místo toho si můžete užít mnoho legrace ve vlnách a při hledání mušliček. Možná vás překvapí, že větrné mlýny potkáte i tady, a to přímo v moři.

Nizozemsko je krásná země, která určitě stojí za návštěvu.