Česko boduje nejen v pivním žebříčku, ale i v počtu vězňů

Na pátečním setkání s novináři informoval šéf Vězeňské služby ČR Simon Michailidis, že takto vysoký počet vězňů na obyvatele, není normální. Momentálně na sto tisíc obyvatel připadá 180 vězňů, což je třetí nejhorší výsledek v EU. To znamená, že všechna vězeňská zařízení v ČR mají obsazeno 80 % své kapacity.

Podle Michailidise by šel problém vyřešit přesunutím některých vězňů s mírnějším trestem do domácího vězení. Stát vynaloží v průměru 1900 Kč na jednoho vězně denně, snížení počtu kriminálníků by tedy pomohlo i státnímu rozpočtu.

„V Česku nejsou zavíráni jenom ti, před kterými je potřeba se chránit, ale i ti, kteří nás nějak naštvali, shrnul Michailidis trestní politiku státu. „S řadou lidí by se mělo v oblasti sankční politiky pracovat jinak a jinde než doposud. Mohlo by to pro ně být stejně nepříjemné, ale nemuseli by přijít o práci a netrpěla by jejich rodina