Být skautem

Skaut je u nás v podobě českého Junáka velmi dlouho a není se čemu divit, že pár skautů je i v naší škole. Zajímalo vás však někdy, co vlastně znamená být skautem? I mne jako skauta to zajímá do teď. Stále ale nevím, co to znamená pro mne. Zeptal jsem se několika kamarádů skautů na to, co pro ně skaut znamená. Většina lidí by si asi řekla, že půjde hlavně o pravdomluvnost, uklízení odpadků v lese a pomáhání v domově důchodců. Pravda je však různorodá a někteří skauti ani nejsou skauty kvůli samotnému skautingu.

Šimon – rover/vedoucí:

Na skautu má i své tři sourozence. Skaut jako takový ho baví, ale hlavně díky přátelům, které si tam našel. ,,Myslím, že když člověk nemá kam jít nebo si moc neví rady, tak ve skautu vždycky nějak zapadne, koneckonců i se skautama samotnýma. Být skautem  pro mě znamená mít druhou rodinu.”

Kryštof – rover:

,,Pro mě skaut znamená hlavně spoustu příležitostí, ať už poznat nový a zajímavý lidi, najít si přátele nebo se jen naučit něco nového. Do skauta chodím i proto, že v něm vidím smysl a rád jsem v přírodě. Být skautem pro mě znamená nastoupit na cestu, která vás dost očistí a potkáte při ní mnoho nových lidí.”

Kačka – roverka:

 ,,Skaut mi pomohl pořádně zapadnout do party a najít příjemný okruh lidí, se kterýma ráda trávím čas. Chvílemi mi přijde, že do skauta chodím jenom kvůli přátelům, ale uvědomila jsem si, že na tom není nic špatnýho. Být skautkou pro mě znamená mít své místo”.

A jak to mám já? Pro mě být skautem znamená, že mám v životě skupinu lidí, se kterými se můžu chovat bez přetvářek a mohou pomoci jak oni mě, tak i já jim. Všichni jsme na tom podobně a proto je to tak fajn. Ve skautu se vskutku jen tak nikdo neztratí. Skautem jsem nadále hlavně kvůli tomu, že má můj život větší smysl.

Takže ne, ne vždycky znamená skaut uklízení odpadků a pomoc v domově pro seniory, je to spíš společenství, které má společné zážitky a setkává se mimo své rutinní životy. Skaut může někomu opravdu připadat jako rodina. Myslím, že skaut může pomoci lidi nasměrovat na lepší cestu nebo jim jenom otevřít oči. Takže nezáleží, jestli jste ve skautu třináct let, nebo půl roku. Vždy vám skaut něco nabídne a nějak změní váš život (a to většinou k lepšímu).

Zdroje: