Výstava Tima Burtona

Je tomu již deset let, co se v Praze naposledy objevil celosvětově známý umělec Tim Burton, který proslul především svým specifickým, temně laděným stylem tvorby. Jeho díla jako Beetlejuice (1988), Střihoruký Edward (1990), Ukradené Vánoce Tima Burtona (1993), Karlík a továrna na čokoládu (2005), Alenka v říši divů (2010) nebo nový, populární seriál Wednesday (2022) jsou oblíbené mezi diváky z celého světa. Velkou zásluhu na tom jistě nese právě originální styl tohoto umělce, který dokáže do svých děl vnést vždy tajemnou, lehce podivnou, a přesto zábavnou atmosféru. Proto by bylo vhodné si teď krátce přiblížit, kým vlastně Tim Burton je.

Celým jménem Timothy Walter Burton se narodil 25. srpna 1958 ve městě Burbank v Kalifornii. Už od útlého věku se potýkal s tím, že byl svým okolím považován za divného a s nikým si nedokázal vytvořit blízký vztah. Vyrůstání v Burbank nenáviděl, jeho vrstevníci se mu posmívali, ve škole nijak nevynikal a nikdo jemu, ani jeho umělecké tvorbě příliš nerozuměl. Většinu času tak trávil sledováním hororových filmů s příšerami, kreslením postaviček a točením krátkých filmů na dvorku svého domu. Už v té době si oblíbil specifický styl natáčení, který se jmenuje Stop motion, a zachoval si ho až do své nynější kariéry. Po střední škole Tim studoval na umělecké univerzitě California Institute of the Arts, kde se věnoval animaci postav. Po roce se však rozhodl studium ukončit, protože dostal nabídku pracovat jako animátor pro společnost Walt Disney Productions. Práce u Disney pro něj byla velkou výzvou, protože jeho styl kresby byl dost odlišný od všech ostatních. Pod společností Disney natočil Burton tři filmy, ale ani jeden z nich si nezískal moc pozornosti, a po uvedení třetího filmu s názvem Frankenweenie (1984) byl Tim Burton z Disney propuštěn.

Po odchodu z Disney se mu začalo dařit. Natočil od té doby řadu úspěšných filmů, často s neobvykle nízkými rozpočty. Vyhrál spousty různých ocenění a pracoval s hvězdami jako Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Winona Ryder, Anne Hathaway nebo Jenna Ortega. Kromě režírování, animování a produkování filmů napsal také dvě knihy. První kniha nese název Můra noční předvánoční (1993) a je napsána podle filmu Ukradené Vánoce Tima Burtona. Druhá kniha se jmenuje Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy (1997), ta sklidila celosvětově velký úspěch. Obě tyto knihy Burton sám napsal i ilustroval a byly přeloženy do mnoha jazyků a častokrát se jim dostalo vícero vydání. V Česku jsme se například v roce 2022 dočkali již třetího vydání Ústřičkovy smutné smrti a jiných příběhů.

Myslím, že je zcela jasné, jak fascinující osobností Tim Burton je. Napříč všemi žánry propojuje nevinný svět dětství a fantazie s temnou atmosférou a děsivými náměty a to si budeme jistě moci prohlédnout na jeho nadcházející výstavě.

Plakát k výstavě

Jeho výstava Návraty, která se bude konat 1.května – 30.září  2024 v Obecním domě na Náměstí Republiky, bude navazovat na celosvětové turné, které ohromilo už tisíce návštěvníků po celém světě. Výstava byla k vidění například v Galerii umění v Mori v Tokiu, v Muzeu Franze Mayera v Mexiku, v Muzeu designu v Soulu a v mnoha dalších světově proslulých muzeích i galeriích. Dává totiž všem fanouškům nahlédnout do geniální mysli Tima Burtona. Teď se vrací do Prahy po deseti letech s materiály z nových snímků. K vidění bude více než 530 děl, včetně storyboardů, skic, scénografií, loutek, fotografií a mnohé další. Kromě promítání jeho filmů a výstavy se můžeme těšit i na autogramiádu jeho knih, která by také měla proběhnout.

Ukázka z výstavy

Závěrem bych vás tímto ráda na tuto výstavu pozvala. Bude se jednat o neobyčejný zážitek, který vás může inspirovat, ať se nebojíte být jiní a kreativní nebo si jen můžete užít krásnou podívanou na padesátiletou práci tohoto umělce. Vstupenky jsou již on-line v prodeji nebo budou k zakoupení na místě.

Další informace naleznete na: https://timburtonpraha.cz/#vystava

Nebo na instagramovém profilu: timburtonprague

Cena vstupného na výstavu