Válečný Titanic

V Jihočínském moři byl nalezen vrak japonské lodi „Montevideo Maru”. Námořní archeologové objevili vrak 80 let poté, co jej torpédovala americká ponorka. Její potopení se považuje za nejhorší námořní katastrofu v historii Austrálie. Zahynulo při ní asi 1060¬-1080 válečných zajatců a civilistů, což je téměř dvojnásobek počtu Australanů zabitých během celé války ve Vietnamu. 

Po nárazu loď Montevideo Maru nabrala během šesti minut strmý úhel a za 11 minut zmizela pod hladinou. Na hladinu se dostalo jen pár záchranných člunů a přežilo jen 100 lidí.

Nachází se v hloubce 4000 m, což je hlouběji než Titanic. Vrak bude na místě ponechán bez zásahu člověka. Nebudou z něj vyjmuty žádné lidské pozůstatky ani artefakty. Místo bude z úcty k rodinám zaznamenáno pro výzkumné účely.

Celou misi za cílem najít vrak lodi zorganizovala sydneyská nezisková organizace, která se věnuje námořní archeologii. Vydali se jej hledat severozápadně od Luzonu na začátku dubna 2023. Po 12 dnech byli úspěšní, ale nebyli si jisti, že je to vrak právě té lodi, co hledají. Trvalo několik dní než ověřili, že je to skutečně Montevideo Maru.

zdroj: aktualne.cz