Tři tipy na norská muzea aneb co vidět v Oslu

Kon-Tiki, Fram, Munch. Plánujete navštívit hlavní město Norska a nevíte co s volným časem? Patříte k muzejním nadšencům? V tomto článku získáte tipy na tři muzea nacházející se v Oslu spolu s odkazy na jejich oficiální stránky. Dvě z nich pojednávají o námořních plavbách, to třetí přináší notnou dávku umělecké inspirace.

Munchmuseet

Pokud vás zajímá umění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu muzea Edvarda Muncha, autora světoznámého „Výkřiku”.

Munchmuseet, Photograph: Danne_l / Shutterstock.com

Samotná budova se pyšní moderní architekturou a několika patry plnými obrazů. Nachází se přímo v centru města v těsné blízkosti nové budovy Opery. Ta je architektonicky také velmi zajímavá, doporučuji udělat si procházku po její šikmé střeše s výhledem do všech stran. V zálivu, nad nímž se obě tyto budovy tyčí, se můžete vykoupat, na místě je i pláž se sprchou a plovoucí sauny. To vše navozuje klidnou a pohodovou atmosféru.

Pro návštěvu muzea jsme si vymezili asi dvě hodiny, a i když se nám to ze začátku zdálo málo, možná, i díky několika uzavřeným expozicím, jsme vše stihli projít bez pocitu časového presu.

A co všechno si zde můžete prohlédnout? Velkým lákadlem je rozhodně „Výkřik“. Pokud se jím chcete pokochat, nejspíš si budete muset vystát frontu. Netrvá to ale nijak dlouho a myslím, že to za to stojí. K vidění jsou všechny jeho verze, na určitý časový úsek je odkryta vždy pouze jedna z nich. A až si je všechny prohlédnete, čeká na vás spousta dalších obrazů, o kterých jste dosud možná nikdy neslyšeli. Mám pocit, že se na ně pro slávu „Výkřiku“ často zapomíná, což je škoda, protože mají své kouzlo a naši pozornost si zaslouží.

V jedné z výstavních síní nalezneme i mistrovy skici a myšlenky zachycené v podobě krátkých poznámek, co si zapisoval, které vám umožní proniknout hlouběji do Munchovy osobnosti i psychických problémů. V jiném sále uvidíte obrazy na plátnech obrovských rozměrů, jinde zas dílnu s linoryty a spoustu dalšího.

A pokud na vás během prohlídky padne únava, neváhejte využít relaxační místnosti. Nebo můžete vyjet do částečně proskleného patra s pohodlnými křesly a výhledem na okolí.

I když je v tomto muzeu poměrně vysoká návštěvnost, stále se jedná o klidné místo, kde můžete zpomalit a soustředit se pouze na sebe a umění.

Kon-Tiki Museet

Muzeum Kon-Tiki je poměrně malé, ale má sílu vás zaujmout a pohltit. Na prohlídku stačí hodina, i když pro pečlivé prostudování všech informačních tabulí a exponátů by asi stálo za to zůstat déle. Nachází se v těsné blízkosti muzea Fram, takže je vhodné prohlídky spojit a koupit společný lístek.

Pojednává o výpravách Thora Heyerdahla na člunu Kon-Tiki, na němž se snažil ověřit, zda byli původní obyvatelé schopni doplout z Jižní Ameriky na Tahiti. Krom Kon-Tiki vás seznámí i s dalšími jeho výpravami na člunech Ra I., Ra II. a Tigris.

Tyto plavby nám expozice zprostředkovává skrz dobové fotografie, předměty, film a model Kon-Tiki v reálné velikosti. Svou kancelář má zde i český experimentální archeolog Pavel Pavel, který rozpohyboval sochy Moai.

Fram Museum

Muzeum Fram je oproti Kon-Tiki opravdu veliké, je dobré vyhradit si na prohlídku dostatek času, alespoň čtyři hodiny. Největším lákadlem jsou dva modely lodí Fram a GjØa ve skutečném měřítku. Obě dvě jsou zpřístupněné a můžete je zkoumat a prolézat, ve Framu je i spousta instalací a dobově vybavených kajut. Citelná stísněnost spolu s imitací bouře v nich navozuje autentickou atmosféru.

Po stěnách v několika patrech kolem lodí visí dobové fotografie s komentáři, ve vitrínách leží artefakty z polárních výprav.

Něco málo se dozvíte i o vzducholodi Italia, na které se plavil mimo jiné i František Běhounek. V jednom sále je ke shlédnutí krátký informační film ve vícero jazycích, ale češtinu mezi nimi nehledejte.

Ze všech tří muzeí je toto jednoznačně nejinteraktivnější, a proto i nejvhodnější na prohlídku s dětmi. Jen na konci musíte projít obchůdkem se suvenýry, což dojmy trochu kazí.

A až si po těch všech muzeích budete potřebovat dobýt energii, dojděte si do jednoho z blízkých stánků na vafli, chutnají výborně :-)