Superpotraviny, hit dnešní doby

V dnešní době se často mluví o superpotravinách, které jsou důležité pro náš zdravý život.  Co to ale jsou ty superpotraviny? Jsou to všechny potraviny, které přirozeně obsahují velké množství zdraví prospěšných látek jako vitamíny, minerály a antioxidanty.

Jako superpotravina byl první marketingově označen banán a to ve 20. letech dvacátého století. Americká korporace, obchodující s tropickým ovocem, United Fruit Company začala ve svých reklamách oslavovat přínos banánů na lidské tělo. V té době byl také publikován výzkum o prospěšnosti banánů pro zdraví. Brzy se banány začali označovat jako superfood. Vědci však termín superpotravina nepoužívají a označují to za marketingový tah. Proto bychom si měli dávat pozor, abychom za superpotraviny neutratili nepřiměřené množství peněz. A jaké běžné potraviny se považují za superpotraviny?

Banán

Banán obsahuje tři druhy přírodních cukrů, vlákninu a velké množství draslíku.

Avokádo

Avokádo je bohaté především na draslík a tuky, které podporují naše srdce a pomáhají předcházet kardiovaskulárním chorobám.

Bobule

Bobule obsahují velké množství antioxidantů, minerálů, vlákniny a vitamíny K, E a C. Mezi nejzdravější bobule patří arónie, goji, borůvky, maliny, brusinky a další.

Chia semínka

Chia semínka původně pocházejí z Mexika a Guatemaly. Jsou bohaté především na minerály, jako je hořčík, fosfor, železo a zinek.

Tmavá listová zelenina

Tmavá listová zelenina obsahuje vyšší množství železa, hořčíku, draslíku, vápníku a vitamíny A, C, E, K, a B. Patří sem špenát, kapusta, mangold, brokolice a další.

Losos

Losos příznivě působí na mozek, cévy, srdce a oči. Je bohatý na omega-3 kyseliny, protein a vitamíny A, B a D.

Zdravá a vyvážená strava je pro náš organismus důležitá, proto bychom měli mít také pestrý jídelníček. Jistě není na škodu superpotraviny do svého jídelníčku zařazovat.