Sekáče jako trend dnešní doby?

Počátky sekáčů u nás sahají až do devadesátých let 20. století. Byl to jeden ze způsobů, jak sem dostat oblečení ze západu. Všichni toužili po džínách, pracích prášcích a ostatních věcech, které dříve byly vzácné, ale dnes jsou pro nás samozřejmé.

Časem začaly přibývat sekáče s charitativním účelem. I v dnešní době lze potkat sekáč s tímto záměrem, ale spíše se setkáte s předraženými retro obchůdky, hrabárnami, nebo s nejrozrostlejším řetězcem Textil house. Ten se před rokem rozdělil na dva prodejní tábory. Pod klasický Textil house teď spadá i výběrový Vintage shop. V nabídce najdete retro oblečení, od barevných šusťákových bund přes kožené kabáty až k zajímavým kouskům všeho druhu.

Rozkvět v dnešní době

Největší rozvoj trendu second handů za poslední dobu byl kolem roku 2017. To po Praze začaly vznikat malé obchůdky s retro oblečením, ale i s deskami a starými bytovými doplňky z 80. let. Celkově lidé začali vracet ta nepříjemná 80. léta zpět do povědomí, tentokrát ale ve výrazně lepším duchu.

Prakticky ze dne na den vzrostla hodnota všeho, co bylo spojené s 80. léty. Lidé se začali zbavovat věcí, které měli doma, a ještě na tom vydělali. Z původně okrajového trendu se stal výhodný byznys. Odrazilo se to i na oblečení ve fast fashion. Velké řetězce zareagovaly na trend vintage oblečení a začaly ho napodobovat. V dnešní době, když půjdete do obchodního centra, ve vitrínách uvidíte kousky podobné sekáčovým úlovkům, ale bez jejich kouzla.

Nejlepší je chodit nakupovat, když nevíte, co hledáte, prostě to, co vás zaujme je vaše. A o to je to lepší pocit, objevit něco, co víte, že na nikom na ulici nepotkáte, má to své kouzlo.

Second handy napříč světem

Takový Berlín je proslavený sekáči a velkými trhy, které jsou každou neděli kousek od East Side Gallery. Byla jsem se na jednom takovém podívat. Stály tam stovky stánků, od malých sekáčů přes přeprodejce až k jednotlivým lidem, kteří jenom prodávali, co měli doma. Došlo mi tam něco, čeho jsem si v Česku nevšimla. Všechny ty věci si byly tak podobné, že ačkoliv každý kousek vypadal trošku jinak, stejně mě přestalo po nějaké době bavit se těmi věcmi probírat, protože to bylo neustále to stejné dokola, žádná originalita. Už z toho člověk neměl ten úžasný pocit, že našel něco, co doma ještě nemá. I tak je v Berlíně úroveň second handů lepší než u nás. Ceny v Berlíně ale v porovnání s velkými řetězci u nás vyjdou podstatně dráž, což už trošku narušuje podstatu, na které secondhandový prodej stojí. Zatímco v Berlíně kousek oblečení s výpovědní hodnotou stojí okolo 25Є, což s porovnáním s cenami u nás je výrazně víc, u nás je to okolo 250,-Kč. Oblečení s výpovědní hodnotou si představuji, jako kousek, který má nějaký příběh, má nějakou minulost. Nebo se jedná o kvalitní značku oblečení.

Je zajímavé, jak se ceny po celém světě liší. Když jsem navštívila hrabárnu na ostrově Roatan v Karibiku, tak tam se ceny v přepočtu na koruny pohybovaly mezi 70–110,-Kč. Za věci, které jsem tam nakoupila, bych u nás zaplatila minimálně třikrát tolik. Odvíjí se to hlavně od poptávky na daném místě a životní úrovně dané země. Německo je z těchto tří zemí nejbohatší, životní standard je tam vyšší než u nás a Honduras je naopak chudá země, takže ceny jsou tam pro nás výrazně přijatelnější.

I retro móda jde s dobou

Dnešní doba vybízí k obchodování on-line, ať už prostřednictvím aplikace jako je Vinted, která nabízí uživateli možnost nakupovat, prodávat a směňovat zboží, nebo přes instagramové a facebookové stránky a skupiny, kde lidé sdílí to, co mají doma a posílají své kousky dál do světa. Spousta větších a přes sociální sítě známějších second handů má i své webové stránky, kde vystavují kousky, které nemají v prodejně. Aby něco takového mohlo fungovat, musí se o daných podnicích mluvit. Lidé by je měli sdílet na sociálních sítích, tak aby bylo jasné, že stojí za to se tam podívat.

Já osobně doporučuji pár sekáčů v Praze, kde ráda nakupuji:

Vintage shop od Textil housu, najdete jej na více místech v Praze. Jedna z poboček je u tramvajové zastávky Veletržní palác, hned na hlavní ulici. Je to jeden z těch cenově dostupnějších a často tam narazíte na slevy a doprodeje.

Kuzmarkt, ten má dvě pobočky hned blízko sebe, jedna se nachází u zastávky Strossmayerovo náměstí a ta druhá hned o pár ulic výše, u zastávky Kamenická. Je to jedna z těch dražších možností, ale zase tam najdete věci, které jsem nikde jinde nepotkala.

Hrabárna Styl s.r.o., tu najdete u metra Skalka, obecně v hrabárnách člověk musí více hledat, aby našel něco s hodnotou, je to cenově nejdostupnější varianta.

1981, to je sekáč, který se považuje za průkopníka v Česku, funguje jako on-line shop a dvakrát do měsíce pořádají sešlost, kde si lidé můžou oblečení vyzkoušet.