John Frusciante vydal dvě nová alba!

Jeden z nejlepších kytaristů historie hudby je John Frusciante. Momentálně je kytaristou americké rockové kapely Red Hot Chili Peppers, avšak nebylo tomu tak vždycky. Když se John narodil v americkém Queens, žil převážně se svou matkou. V devíti letech dostal svou první kytaru a hraní se mu tak zalíbilo, že byl schopen hrát i patnáct hodin denně. Jeho životní vzor byl známý kytarista Jimi Hendrix, takže i jeho styl hraní je podobný Jimiho stylu.

Zdroj: Peter Pakvis/Redferns

Již v mládí poznal skupinu Red Hot Chili Peppers a jezdil s nimi na koncerty. Kytarista tehdy ještě ne moc známé skupiny Hillel Slovak byl jeho velkým vzorem, dalo by se říct, že hráli úplně stejně. Když Hillel Slovak zemřel na předávkování heroinem, John ho ve svých 18 letech na pozvání členů skupiny okamžitě nahradil. Frusciante později řekl, že se ho Slovak ptal, jestli by měl John skupinu rád, i kdyby se stala slavnou. John řekl, že ne, protože se mu na skupině líbilo, jak má úzký vztah s publikem, a že je vlastně i publikum součástí skupiny.

Red Hot Chili Peppers vydali roku 1989 první album s Johnem – Mother’s Milk, které bylo mnohem úspěšnější než předchozí alba se Slovakem. Když však Frusciante vydal se skupinou v roce 1991 album Blood Sugar Sex Magik, stali se světoznámými. Prodalo se přes 13 milionů kopií.

V 90. letech se ale kytarista stal těžce závislý na heroinu a roku 1992 odešel od Red Hot Chili Peppers. Aby se uživil, vydal sólová alba, na která nyní není hrdý. Byl na tom dokonce tak špatně, že si všichni mysleli, že to nepřežije. Měl potencionálně smrtelnou infekci zubů, které mu musely být odstraněny a nahrazeny keramickými, on však v roce 1998 absolvoval odvykací léčbu a začal žít zdravý život. Cvičil jógu a vipassanu, jedl zdravé nezpracované jídlo. Jeho cvičení mu umožnilo se soustředit jen na hudbu a nemyslet na drogy. Řekl, že ho cvičení posouvalo do jiných stavů více, než dříve drogy, a že se cítí jako nejšťastnější člověk na zemi. Období závislosti na drogách nebere Frusciante jako něco negativního, bere to jako znovuzrození a nalezení sebe samého. S jógou musel přestat kvůli bolestem zad, ale meditovat se snaží pořád.

Roku 1998 byli Red Hot Chili Peppers na pokraji rozpadnutí poté, co vyhodili kytaristu Davea Navarra. Baskytarista „Flea“ řekl, že jediná možnost, aby se nerozpadli, je požádat Johna, aby se k nim vrátil. Když John tuto zprávu uslyšel, skoro se rozplakal a řekl, že je to to nejlepší, co se mohlo stát. Roku 1999 vydali své nejúspěšnější album Californication. Toto období považoval John za nejlepší období svého života. I během let v Red Hot Chili Peppers si John skládal svoje vlastní písničky a vydal několik sólových alb. S Red Hot Chili Peppers vydal ještě album By The WayStadium Arcadium, u kterého se ukázalo, jaký na Johna měl vliv Jimi Hendrix. Mezitím se ještě na tour alba By the Way odehrál koncert, Live At Slane Castle. Na koncert přišlo 80 000 diváků a je to asi jejich nejznámější koncert, z něhož vyšlo i DVD. Než John znovu v roce 2009 Red Hot Chili Peppers opustil, měl ještě začátkem roku 2004 vedlejší projekt s baskytaristou Joem Lallym a bubeníkem Joshem Klinghofferem, který ho po Johnově odchodu z Red Hot Chili Peppers nahradil. Po přibližně měsíčním projektu zahráli na koncertě jejich skladby a poté se projekt rozpustil.

Frusciante opustil Red Hot Chili Peppers 29. 7. 2009. Pak vydával elektronickou a psychedelickou hudbu a říkal, že je to nejlepší poslouchat co nejhlasitěji a ve tmě, a poté z toho budete mít ten správný zážitek. Řekl, že časy, kdy dělal rockovou hudbu, už jsou za ním a nyní se soustředí na elektronickou hudbu. Po opuštění Red Hot Chili Peppers vydal 3 sólová alba.

V roce 2019 oznámil, že se do Red Hot Chili Peppers vrací a roku 2022 spolu vydali alba Unlimited LoveReturn of the Dream Canteen. Dohromady jich zatím vydal s Red Hot Chili Peppers 7 a sólově 12. Nově vyšla dvě sólová alba nazvaná III.

Napište odpověď