Hledá se Primátor

Už je to více než 100 dní od komunálních voleb a každá obec, město a městská část v ČR již má svého starostu, místostarostu a radní. Všechny až na jednu, Prahu. Jedná se o nejdelší vyjednávání v historii. A to více jak dvojnásobnou. Dosavadní rekord byl měsíc a půl a to v roce 1994. 27. září ve 14:00 se začalo sčítat a očekávání byla vysoká. Poslední sněmovní volby v Praze masivně vyhrála koalice Spolu a vypadalo to, že výsledek je předurčen. Volby s velkým náskokem vyhraje Spolu a Praha bude mít radu na vládní šabloně. Proč se tak nestalo? A kdy bude mít Praha konečně nové vedení?

Jednací sál Magistrátu HMP Foto: Aktron
 

Kdo byl v Praze vítězem?

Spolu

Bohuslav Svoboda. Foto: Jinřich Nosek

Okolo 21 hodiny vystoupil poslanec a zastupitel Bohuslav Svoboda v ČT, tehdy byla sečtena polovina hlasů a koalice Spolu dosahovala těsně pod 25 %. Svoboda prohlásil, že s výsledkem je zatím spokojen, ale je přesvědčen, že ještě poroste. Předchozí sněmovní volby Spolu v Praze vyhrálo s více jak 40 % a čekalo se, že výsledek bude podobný. Bohužel pro Spolu nebyl. Koalice volby sice vyhrála, ale pouze s 24,72 % a odnesla si 19 mandátů. A ani jednotlivé strany koalice tak příliš nezískaly. Oproti minulým volbám v roce 2018 ODS ztratila 4 mandáty a TOP 09 jedno křeslo. Jediný subjekt, který posílil bylo KDU, a to z jednoho mandátu na dva. Takto nízký výsledek přineslo pravděpodobně personální složení kandidátky. Ve vedení Spolu byl ex-primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který ODS vede v Praze posledních 12 let. Jeho neoblíbenost ukazuje i to, že díky preferenčním hlasům Svobodu na kandidátce přeskočili Hana Kordová Marvanová (nezávislá za ODS), Jiří Pospíšil (TOP 09), Zdeněk Zajíček (ODS) a Tomáš Portlík (ODS). Kontroverzní byl též Jiří Pospíšil (TOP 09), zapletený do kauzy Dozimetr a v neposlední řadě Jan Wolf (KDU-ČSL), který v čase voleb byl, a i dnes je, trestně stíhán.

ANO 2011

Patrik Nacher Foto: Aktron

ANO má v Praze kratší ale bohatou historii. V roce 2014, kdy vůbec poprvé do pražského zastupitelstva kandidovalo, volby vyhrálo a obsadilo post Primátora. Po 4 letech ve vedení města se, ale propadlo o 7 % na poslední místo a skončilo v opozici. Situace, před komunálními volbami byla pro ANO vyhovující. Kromě magistrátní opozice, kde byli od roku 2018, se v roce 2021 dostali i do té celostátní. Lídrem pražské buňky se stal poslanec a zastupitel Patrik Nacher. Jeho cílem bylo dovést hnutí k výsledku nad 20 %, volby vyhrát a stát se primátorem. Ani jedno z toho se mu nepovedlo. ANO skončilo druhé s 19,34 % a s přírůstkem 3 mandátů.

Piráti

Zděněk Hřib
Foto: Vojtěch Havlík

Po 4 letech vedení města se u Pirátské strany se volebně téměř nic nezměnilo. Strana posílila o 0,66 % a nezískala žádný mandát navíc.

Praha Sobě

Zaznamenala pokles o 2 mandáty a propadla se o téměř 2%.

STAN a SPD

STAN a SPD můžeme v Praze označit za největší vítěze. STAN sám za sebe získal 5 mandátů, a to i přes kauzu Dozimetr a SPD se vůbec poprvé dostalo na pražský Magistrát se třemi mandáty. Úspěch SPD byl celostátní a dá se přisoudit frustraci ve společnosti z aktuální situace.

Jak poskládat koalici?

Aktuání složení Magistrátu

Dle zákona má rada hlavního města 11 členů, zastupitelstvo má 65 členů a pro většinu je tedy třeba 33 hlasů.

Spolu, jako vítěz voleb, začalo shánět koaliční partnery. Koalice chtěla stavit radu na vládním půdorysu, tedy s Piráty a STAN. Nabídka na rozdělení radních křesel byla v poměru 6 radních Spolu, Piráti 4, STAN 1 . Primátor měl být Bohuslav Svoboda (ODS) a měl vzniknout nový radní pro investice, toho měla obsadit ODS. Piráti i STAN tuto nabídku odmítli jako nerovnou. Dosavadní primátor Zdeněk Hřib (Piráti) prohlásil, že je nemožné, aby Spolu drželo většinu v radě a primátora, s tak malým volebním výsledkem. Post radního pro investice dokonce označil za “novou trafiku” pro ODS, která má sloužit jako kontrola nad městskými financemi a není potřeba. Lídr STAN Petr Hlaváček prohlásil, že Spolu není ochotné udělat férovou nabídku a post radního pro investice označil za “super náměstka” co sebere peníze resortům, a nechá na nich pouze odpovědnost za problémy. Jak Piráti tak STAN přinesli vlastní návrhy jak radu poskládat.

Piráti uzavřeli alianci s Prahou Sobě a jejich návrh byl: Primátor + 3 radní Spolu, 3 Piráti, 3 Praha Sobě a 1 STAN. Též se vyhazovali proti účasti Jana Wolfa (KDU-ČSL) v radě kvůli jeho trestnímu stíhání a požadovali zrušení náměstka pro investice. Tento návrh Spolu odmítlo. Zdeněk Zajíček (ODS) prohlásil, že není důvod proč by Praha Sobě měla být v radě.

Též STAN žádal zrušení náměstka pro investice, a navrhl vlastní rozdělení v radě Primátor + 4 radní Spolu, 4 Piráti a 2 Stan. I tento návrh Spolu odmítlo. Jan Wolf prohlásil, že Piráti a Stan nemají v součtu víc mandátů než koalice Spolu, a proto nedává smysl aby měli většinu v radě.

Spolu tvrdí, že splnili veškeré podmínky co jim Piráti dali. Bohuslav Svoboda (ODS) prohlásil, že Pirátům nabídli všechna křesla, která chtěli (radního pro dopravu, majetek, životní prostředí a školství). Další ústupek byl učiněn zastupitelem Wolfem, který se vzdal místa v radě, dokud neskončí jeho vyšetřování. Radní pro investice je, podle Spolu, normálním postem s vlastními projekty a má sloužit hlavně ke komunikaci s vládním aparátem při projektech jako pražský okruh nebo získání více peněz na jiné projekty.

Jednání s ANO a Hana Kordová Marvanová

Hana Kordová Marvanová Foto: David Sedlecký

Přestože jednání trvala dlouho, nepřinesla žádný výsledek. A tak po dvou a půl měsících oznámilo Spolu, že shání podporu pro menšinovou radu a žádá o podporu kohokoliv kromě SPD. Aby město konečně mělo novou radu. Tento návrh menšinové rady odmítly všichni, kromě hnutí ANO. Součet mandátů Spolu a ANO tvoří těsnou většinu 33 hlasů. Což je riskantní, jelikož pro schválení čehokoliv nemůže chybět ani jeden zastupitel. Plán byl tedy jasný, zvolit pouze Primátora Bohuslava Svobodu a zbytek rady prozatím nechat prázdný. Hnutí ANO podporu přislibuje, ale pouze dočasně, aby byla zajištěna stabilita. Ve čtvrtek 15. prosince se měla jednání  konečně zlomit a Praha měla po téměř 3 měsících dostat nového Primátora. Návrh ale neprošel, a to o jeden hlas. Podporu odmítla senátorka a zastupitelka Hana Kordová Marvanová (nezávislá za ODS). Ta prohlásila, že dojít k vládě v Praze s ANO po boku, není cesta. Rozhodnutí Marvanové přišlo až na poslední chvíli, a to kvůli fotce , publikované Deníkem N. Na ní je Marvanová se zastupitelkou Radmilou Kleslovou (ANO), bývalou rozvědčicí StB. Hana Marvanová je disidentka, chartistka a antikomunistka. Když na sítích Marvanová spatřila nechuť veřejnosti, svůj postoj změnila a prohlásila, že pro Svobodu nemůže hlasovat. Bod volby se tak odložil na 9. únor a nálada ve Spolu zhoustla. Z kuloárů se začali ozývat slova o “kudle do zad”. A nejdále zašla zastupitelka a starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). Ta bulvárnímu deníku Expres o Marvanové řekla: *„Je to vypočítavá, prolhaná a sobecká mrcha, která neváhá pokálet kohokoliv, jen aby se zviditelnila a udělala ze sebe oběť. Všichni, co s ní měli v minulosti co do činění, nás před ní varovali. Lituji, že jsem neposlechla, a stydím se, že jsem s touto ženštinou byla na stejném billboardu. Ale jde se dál a ona ať si žije svůj ubohý život, ale tentokrát už opravdu sama,“

Co bude dál?

Další možný termín na zvolení nového Primátora je v únoru. Je několik hypotetických scénářů:

      1.            Spolu s Piráty a STAN se domluví a vznikne koalice. Bohuslav Svoboda se stane novým Primátorem a město bude mít novou radu. Problém je, že ani jedna ze stran nechce ustoupit a návrh té druhé odmítá. Což se ani za 4 měsíce od voleb nezměnilo.

      2.            Spolu se spojí s hnutím ANO, tak jak se to stalo na mnoha městských částech a bude oficiálně vládnout ve společné radě, nebo neoficiálně s podporou menšinové rady. Primátor bude Bohuslav Svoboda. Problémem bude, že na jakékoliv hlasování se bude muset sehnat všech 33 zastupitelů, a každý bude muset souhlasit. ANO navíc prohlásilo, že podpora je pouze dočasná. Zároveň to znamená, že Kordová Marvanová bude muset být přesvědčena, aby tento návrh podpořila, anebo hlasy bude muset poskytnout SPD. Je také možné, že po komentářích, které od Spolu zazněly Marvanová klub opustí a celý scénář tak potopí.

      3.            TOP 09 opustí pražskou koalici Spolu a bude pokračovat dosavadní koalice Pirátů, Prahy Sobě, STAN a TOP09. Ta má pohodlnou většinu 36 křesel a primátorem bude tedy nadále Zdeněk Hřib. Tento scénář je velice nepravděpodobný z toho důvodu, že Spolu kandidovalo jednotně. Ačkoliv na mnoha městských částech nebo v ostatních městech to tak nebylo. (Například na Praze 2 kandidovala ODS a TOP 09 pod názvem Společně, zatímco KDU bylo v koalici se Zelenými a ČSSD. Spouštěč pro odchod by mohlo být otevřené vládnutí s ANO. Pravděpodobnost, že tento scénář nastane, je velmi nízká.

      4.            Dojde k vyhlášení předčasných voleb. Pokud se zastupitelstvo rozhodne rozpustit samo, musí o tom písemně informovat ministerstvo vnitra a uvést důvody rozpuštění. Ministerstvo vnitra může rozpuštění zastupitelstva schválit, nebo zamítnout. Pokud je rozpuštění schváleno, mohou se uskutečnit nové volby. Další důvod k rozpuštění je nezvolení nové rady. Konkrétně se jedná o § 4 odst. 2 zákona o volbách do obecních zastupitelstev, který říká: “Obecní zastupitelstvo se rozpouští, pokud nedojde k sestavení vlády obce po volbách nebo k jejímu rozpuštění.” Pokud tedy žádná dohoda nenastane je možné, že nové volby přijdou. Jednalo by se ale o politickou sebevraždu pro většinu zaběhlých stran. Pokud se zastupitelstvo nedokáže dohodnutou a jsou vyhlášeny nové volby, povede to ke snížení už tak průměrné volební účasti, oslabení zaběhlých stran a posílení proti systémových stran. A sestavit vládu v takovém zastupitelstvu už by nikdo pravděpodobně nedokázal. Proto se tomu budou chtít politici vyhnout

Ať už se stane cokoliv jasněji budeme mít až v únoru, a ani tehdy to není jisté. Do té doby bude Prahu řídit stávající rada, a město se ale nikam nepohne. Mnoho stran si dalo poměrně ambiciózní cíle, ale zatím všechny stojí. A dokud nebude nová rada, nic se nezmění. 

Napište odpověď