Design pivních půllitrů

Pivní sklo je pro chuť piva velmi důležité. Nejen praktičnost, ale i souznění s charakterem piva by měl tvar půllitru zajistit. Milovníci piva dokáží často vést dlouhé debaty o vzhledu a funkčnosti pivního skla. Jak dobře se drží, jak se z něj pije nebo jak uchovává teplotu či pěnu.

Hodně záleží na technickém provedení, detailech tvaru i potisku. Je tedy pravda, že z různých sklenic může téže pivo chutnat jinak. Vnímání chuti závisí mimo jiné na tom, kterých chuťových pohárků se nápoj dotkne jako první. To může ovlivnit tvar hrdla sklenice a tloušťka skla. Nelze ani přehlížet samotný efekt designu sklenice. Věci, které se nám líbí, máme podvědomě raději. Identické pivo z kelímku tak zřejmě nebude nikdy stejně dobré jako to ze sklenice. I pro daný pivovar je to jedinečná šance dát na vlastní půllitry logo s názvem svého piva.

Pivo je jedním z nejstarších a nejoblíbenějších nápojů v historii lidstva, a tak i nádoby na něj se používají již tisíce let. Už Sumerové, jedna z nejstarších civilizací světa pila pivo. Bylo plné obilek a konzistencí připomínalo spíše polévku. Proto ho srkali ze džbánů dlouhými brčky.                   Oblíbeným nápojem se pivo stalo ve středověku. Začaly se používat nádoby nejen hliněné, ale také z kovu, dřeva a skla. Sklo bylo ale tehdy velmi drahé na výrobu a moc se proto nepoužívalo. Ve středověku se používaly speciální nádoby na pivo podobné dnešním půllitrům tzv. korbele. Těm se vyráběla i víčka, která chránila nápoj před nákazou morové pandemie. Cínové víčko navíc pomáhalo s údržbou teploty piva. Revolucí pro výrobu skleněných půllitrů byl rok 1867, kdy německý podnikatel Friedrich Siemens představil stroj pro industrializaci výroby skla. Tento vynález pomohl se strojní výrobou skleněných obalů, rozšířením pivního skla, ale i se změnou typu vaření piva. Ještě na začátku 19. století se vařila piva hlavně kvasnicová a nefiltrovaná. Ta měla zakalenější barvu. Po objevu spodního kvašení piva, kdy kvasinky nepotřebují tak vysoké teploty pro kvašení, se nápoj stal průzračnějším. Pivovary se začaly snažit své sklenice zkrášlovat a hledat ideální tvar i design. V dnešní době má skoro každý pivovar své vlastní půllitry, do kterých si své pivo nechává čepovat.

Napište odpověď