Česko má dva nové ministry

Dnes ráno Petr Pavel jmenoval dva nové ministry, Mikuláše Beka (STAN) a Martina Dvořáka (STAN). Martin Dvořák byl dosavadním náměstkem na ministerstvu zahraniční. Nyní přebere funkci ministra pro evropské záležitosti. Toto ministerstvo dosud řídil již zmíněný Mikuláš Bek, který byl jmenován novým ministrem školství.

Bek ve funkci nahradí Vladimíra Balaše (STAN), který odstupuje kvůli zdravotním potížím. Na resortu školství je to už třetí ministr této vlády. Před Balašem tuto funkci zastával Petr Gazdík (STAN), který funkci opustil kvůli svým vazbám na obviněného podnikatele Redla.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Pavel oběma ministrům popřál hodně štěstí a nastínil, jak by si představoval jejich další postup.

“Na prvním místě bych z hlediska urgentnosti zmínil velice pružný postup EU při hledání forem pomoci Ukrajině. Úspěch Ukrajiny ve válce, kterou proti ní vede agresivní Rusko, je naším přímým zájmem, protože pokud Ukrajina neuspěje, a naopak uspěje Rusko, tak se to negativně promítne do všech součástí našich životů.”

“Považuji vzdělání za prioritu, protože u něj vše začíná. Pokud nebudeme schopni transformovat náš vzdělávací systém na celoživotní a postavit ho na vyšší kvalitativní úroveň, tak tempo doby stíhat nebudeme. Tady není čas ztrácet čas, protože země, které začaly dříve, tak už velice úspěšně pokračují do kybernetické doby, využívání umělé inteligence či využívání automatizace a robotiky, což s sebou ponese obrovskou změnu v přípravě lidí.”

Do úřadu oba ministry uvedl premiér Petr Fiala (ODS) ještě ve čtvrtek odpoledne.

 

Napište odpověď