Reportáž z CAMPu aneb oázy klidu a inspirace

Příští stanice Karlovo náměstí“, vystupujeme z metra a procházíme pochybným parkem, náš cíl se nachází vedle botanické zahrady. Je 18:27 a my se ocitáme pod zářivým nápisem CAMP. Centrum architektury města Prahy je nejen místo, které má architektonický a urbanistický program, ale lidé si zde mohou sednout v kavárně nebo studovně. Návštěvníci si také mohou projít prostory, které jsou graficky propracované, obsahují různé výstavy a projekty. K výstavám připravují přednášky nebo diskuze.

Po chvíli váhání konečně vcházíme dovnitř, přivítá nás příjemná atmosféra místa. Podél zdi jsou rozmístěné stolky, naproti je výdejní pult, který je obklopený lidmi. Máme ještě spoustu času, odkládáme své tašky a bundy na věšák a procházíme další částí prostorů. Za kavárnou je studovna, propojená s výstavou, na které je prezentován vítězný návrh rekonstrukce budovy Pražské filharmonie. Naši pozornost upoutává její miniatura. A také brýle s virtuální realitou, a tak neváháme, nasazujeme a koukáme! Před očima se nám zobrazují nádherné prostory filharmonie v reálném prostředí. Virtuální realita nás zcela pohlcuje a my v úžasu úplně ztrácíme pojem o čase.

Po zjištění, kolik je hodin, ihned vyrážíme. Přicházíme do sálu, kde za pět minut začne přednáška. Zjišťujeme, že všechna místa jsou již skoro obsazená, a tak zaujímáme místa v útulném růžku. Poslední opozdilci ještě odbíhají na záchod nebo pro pivo. Půlkruhová místnost působí otevřeně, což navozuje příjemný pocit, i přesto jsme nervózní, co bude dál! Na jeviště vchází sympatický moderátor, po úvodu zve první přednášející architekty, kteří osobitým způsobem představují své projekty, zaměřené na udržitelnou architekturu. Udržitelná architektura je důležitou reakcí na klimatickou změnu, protože téměř 40 % globálních emisí uhlíku tvoří stavebnictví. Architekti postupně prezentují kreativní projekty, které jsou nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale jsou i finančně dostupnější.

Právě končí poslední prezentace a moderátor zakončuje přednášku pozváním na nadcházející akce a my už přemýšlíme, kdy sem znovu zavítáme. Ze sálu vycházejí skupinky debatujících návštěvníků a přes otevřený prostor s projekcí opouštějí CAMP. My si ale ještě sedáme na gigantický gauč, ze kterého pozorujeme projekci. Plátno se rozprostírá po celé zdi, rozděluje se na tři části, což poutá naši pozornost. Video prezentace je doprovázena českými i anglickými titulky. Projekce končí, a tak si prohlížíme zbytek výstavy A lot with little, se kterou byla přednáška propojená. Z CAMPu odcházíme inspirovány a fascinovány udržitelnou architekturou.

Zde je několik projektů, které nás nejvíce zaujaly.

STŘEDNÍ ŠKOLA KASHITU v Zambii

Ve venkovské oblasti Kashitu scházela střední škola, proto začali studenti ČVUT realizovat projekt KashitoSchool spolu s místní neziskovou organizací Přátele New Renato. Stavba ještě probíhá. Škola by měla být dokončena za 5 až 7 let.

Při plánování a výrobě se museli přizpůsobovat subsaharské krajině v Africe. Všechny budovy musí být vyvýšené kvůli monzunovým dešťům. Pro toto podnebí byla uzpůsobená i střecha a zdi, které jsou z nepálených cihel. Ty jsou vyráběny z lokálních materiálů, místní půdy, písku, vody a cementu. S výrobou pomáhají místní dobrovolníci, kteří díky jednoduchému ručnímu lisu mohou pracovat bez stavařských zkušeností. Kapacita školy bude 250 studentů a učitelů, součástí školy budou koleje pro studenty, domy pro učitele a dobrovolníky.

autor: https://www.kashituschool.org/en/

autor: https://www.darujme.cz/kashitu-secondary-school?locale=en

MOBIL HUT

Myšlenka vyrobit mobilní dům přišla od klienta, kterému vyhověli architekti z ateliéru ARTIKUL. Hlavním cílem byla jednoduchost v používání a soběstačnost domu.

Dům lze jednoduše zapojit k většímu autu, díky tomu lze strávit čas i na jindy nepřístupných místech. I přes menší prostor je dům promyšleně navržený, aby posloužil stejně jako byt 2+kk. Je energeticky soběstačný, využívá solární panely (hi tech baterie), které zajišťují chod celého prostoru, nádrž na vodu, filtry, spalovací záchod, krbová kamna a plynové vytápění. Využívá i moderní norskou technologii, která zpracovává bioodpad.

Projekt mobil hutu se stále vyvíjí a vznikají jeho nové zlepšené verze. Pojízdný dům si lze vypůjčit, nebo si ho zakoupit v různých verzích. Nabízí se i možnost mobil hutu na míru, který může sloužit například jako kavárna nebo kancelář.

autor: https://mobilehut.eu/

KULTURNÍ CENTRUM z pivovaru

Architekti 22:22 pro studio Alta předělávají Libeňský pivovar na kulturní centrum. Již při realizované změně je centrum aktivně používané.

Prostor se začíná využívat po tři sta letech.

Architekti zachovávají historické prvky jako nosné trámy, cihlové zdi a další charakteristické detaily pivovaru. Zároveň prostor modernizují a přizpůsobují tomu, aby vyhovoval kulturním akcím: divadelním představením, výstavám, galeriím, workshopům a hudebním akcím. V plánu je i vnější rekonstrukce, např. vytvoření zahrádky na posezení. K dispozici je část prostorů.

autor: https://www.altart.cz/program/studio-alta-libensky-pivovar-vize/

FOTOREPORTÁŽ