At the end of everything, hold onto anything – NITW

Existuje mnoho typů videoher. Jedním z nich jsou takzvané indie hry. Tento typ videoher nemá přesnou definici. Společné mají hlavně to, že jsou to hry vytvářeny jedním člověkem či velmi malým týmem, bez finanční podpory vydavatele videoher. Mezi indie videohry patří například velmi známá metroidvania Hollow Knight a RPG videohra Undertale. Tyto dvě videohry zanechaly v herním světě výraznou stopu a stálo by za to věnovat se jim v samostatném článku. Místo toho jsem se rozhodla vás seznámit s méně známou indie videohrou, která se svým gameplayem i stylem od těchto dvou velmi liší, ale přesto bych se ji nebála k nim přirovnat.

Night in the woods je 2D dobrodružná indie hra pro jednoho hráče. Jejím tvůrcem je Alec Holowka, Scott Benson a Bethany Hockenberry pod názvem Infinity Fall. Byla publikována vydavatelem Finji 21. února roku 2017. Ještě před jejím vydáním vyšla v prosinci 2013 doprovodná hra s názvem Longest Night a v prosinci 2014 druhá doplňková hra Lost Constellation.

Příběh sleduje dvacetiletou Margaret „Mae“ Borowski, která se poté, co nezvládla dokončit studia na vysoké škole, vrací domů do rozpadajícího se bývalého hornického města Possum Springs ke svým rodičům, aby obnovila svůj někdejší bezcílný život. Věci se však změnily. Její přátelé vyrostli, mají práci a mnoho jiných problémů než se jen někde potloukat. Mae je nucena čelit změnám a musí se vyrovnat s tím, že do prostředí tak trochu nezapadá. Současně řeší nebezpečné záhady, které se ostatní rozhodli raději ignorovat.

Na rozdíl od her podobného žánru se v Night in the Woods nevyskytují žádné souboje ani puzzly (hádanky), které byste museli splnit pro postup v ději. Hra je v podstatě velmi jednoduchá. Každý den se probudíte, procházíte se po městě, povídáte si se sousedy a trávíte čas s kamarády. Hra překypuje různorodými minihrami a skákáním (zejména po elektrickém vedení). Kromě hlavní dějové linky můžete trávit čas prozkoumáváním různých míst po celém městě, protože skoro každý den se vám otevře nové. Dále povídáním si s vedlejšími postavami, protože i s nimi se dají zažít všelijaká dobrodružství a můžete se dozvědět i něco víc o městě, rodině i o sobě. Postavy jsou vyobrazeny jako zvířata, jednají však jako „normální“ lidé.

Osobně mě nebaví hry, které jsou pouze o textu a zabývají se každodenním životem. Upřednostním nějakou tu akci, ať už ve formě soubojů nebo hádanek. Proto pro mě bylo nečekané, jak moc jsem se do této hry zamilovala. Hra hodně poukazuje na problémy, se kterými se možná vy, možná někdo ve vašem okolí potýká. Hra zobrazuje život a smrt v zapadlém městě, lhostejnost a ignorantství jejich obyvatel, jejich psychické problémy a vůbec těžký život lidí nižších a středních vrstev. Věřím, že vás, stejně jako mě, hra doslova pohltí. Za třešinku na dortu považuji napjatou až mystickou atmosféru, která se v průběhu příběhu stupňuje a vygraduje v překvapivém závěru. Přestože design působí na první pohled dětsky, hra pro malé děti to rozhodně není. Zkrátka, nesuďte knihu podle obalu.

Hru doporučím začínajícím i pokročilým hráčům, i když si jí užijí hlavně ti, co ocení kvalitní příběh. Příběh však není to jediné, co na této hře oceňuji. Líbí se mi atmosféra, která je skvěle vybudována s pomocí skvělého designu, nádherného prostředí a doprovázena podmanivou hudbou. Je to jednoduše naprosto úžasná hra, která váš život obohatí spoustou skvělých hlášek.