Nejlepší je sezónní!

V dnešní době jsme zvyklí na to, že si v obchodě koupíme zeleninu a ovoce podle toho, na co máme zrovna chuť. Sezónní a lokální úroda má ale spoustu výhod.

Potraviny z daleka mají dovozem za sebou větší uhlíkovou stopu. A proto je šetrnější k přírodě ovoce a zelenina lokální. I když ne vždy a všude znamená delší cesta dovozu větší uhlíkového stopu! Například američtí vědci vyzkoumali, že pomeranče dovážené z Chile do New Yorku měli šestkrát menší uhlíkovou stopu než ty dopravené z Mexika. A to je přitom Chile více než dvakrát dále od New Yorku než Mexiko. Důvod je ten, že jediným faktorem není vzdálenost, ale i způsob dovozu. Z Chile byli pomeranče dovezené ohromnými kontejnerovými loděmi, zatímco z Mexika kamiony.

Lokální potraviny jsou čerstvější, na rozdíl od dovážených z daleka mohou dobře dozrát. Jsou tak i výživnější a chutnější. Ovoce a zelenina se často trhají nezralé, aby vydržely transport. Jsou používány různé prostředky na dozrání např. chemikálie. Sezónní ovoce a zelenina mohou být levnější v době, kdy je jich dostatek. Zároveň je pro náš organismus přirozené jíst je v čase, kdy se vyskytují v přírodě.

Dokonce i královna Alžběta II. nejspíše jedla ovoce a zeleninu sezónní. Bývalý královský šéfkuchař Darren McGrady tvrdil, že v zimě královna odmítala jahody, protože je nechtěla jíst geneticky upravované.

Mimo sezónu můžeme jíst zeleninu a ovoce, které jsme si uskladnili. Také je skvělá fermentovaná zelenina.

Zdroje:

happy-power.cz

express.co.uk

ct24.ceskatelevize.cz